DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

Doğuş İnşaat’ın, haklarını gasp ettiği Riyad metrosu işçilerinin ailelerinden mesaj: Babamızın eve dönmesini istiyoruz

Doğuş İnşaat’ın Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da yapımını üstlendiği metro inşaatında çalışan işçilerin aileleri yaşadıkları süreci anlattılar.

Şubat ayında iş sözleşmesini tek taraflı fesih ederek tüm haklarını gasp etmeye çalışan Doğuş İnşaat, işçilerin fazla mesai, senelik izin ve tazminatlarını ödemiyor. İşçilere sadece 4 aylık hak ettikleri maaşları verip ülkeye göndermeye çalışan şirket, işçilerin dava açmalarının önünü kesmek için arabuluculuk evrakı imzalatmaya çalışıyor.

Bu duruma boyun eğmeyen işçiler Doğuş İnşaat Riyad İşçileri Komitesi ailelerinin yaşadıkları süreci ve destek mesajlarını paylaştı. Aileler, haklı davalarında yanlarında olduklarını, babalarının eve dönmesini istediklerini, bu durumda geçinmekte zorlandıklarını, koronavirüs salgınından dolayı tedirgin olduklarını belirttiler.

Patronların Ensesindeyiz Doğuş İnşaat Riyad İşçileri Komitesine yaşadıkları süreci anlatan Adana’da yaşayan bir işçinin ailesi yaşadıkları süreci anlattı: 

Eşim yaklaşık 5 yıldır Doğuş holding ile çalışıyor daha önce de çeşitli yöntemlerle alacağından eksik vermişlerdi. Yani aslında bunu hep yapıyorlar. Onların ismini ne ne kadar büyük olduğu bizim uğrumuzda değil eşimin emeğinin karşılığını versinler yeterli.

Oradaki işçilerin fazla mesailerini vermiyorlar. Üstelik bunu salgın sürecinde sağlıklarını tehlikeye atarak yapıyorlar. Bu en başta insanlığa yakışmaz.

Arabuluculuk firması üzerinden hakettiklerinin daha azını vererek kazandıklarından daha fazlasını elde etmek istiyorlar. Eşim ve arkadaşları bunu kabul etmeyecektir tabi.

Eşimin Riyad’dan kazandığı para ile biz burada geçimimizi sağlıyoruz. Yaklaşık 4 aydır eşim bize para gönderemiyor. Ben kendime GSS yaptırdım ve primleri ödemek zorundayım. 13 yaşında bir çocuğumuz var ve kendisi diabet hastası ilaçlar devlet tarafından karşılanıyor fakat insülin ilacını enjekte eden iğnenin parasını devlet karşılamıyor. 2-3 ayda bir bu iğneyi almak için 250-300 TL civarında para vermek zorundayız.

Eşim para gönderemediği için ailem geçimimizi sağlıyor. Bu süre içerisinde maddi olarak çok zor günler geçiriyoruz.

Eşimin verdiği mücadeleyi sonuna kadar destekliyorum.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Albaraka Group Bağdat şantiyesinde işçilerin ücretleri ödenmiyor

Bundan yaklaşık iki ay kadar önce, yirmi üç işçinin Bağdat’ta mahsur kalmaları ve alacaklarını alamadıkları …

0 0 votes
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x