13 Temmuz 2024, Cumartesi

Tekirdağ Kent Koleji öğretmen maaşlarını ödemiyor

Anaokulu, ilkokul ve ortaokul kademelerinde eğitim veren Tekirdağ Kent Koleji, pandemi sürecinde öğretmenlerinden mevcut müfredat kapsamında online ders yapmalarını talep etti.  Aralık ve Ocak aylarından bile maaş açığı olan öğretmenler, online derslerini yaptılar. Fakat ne geçmiş dönem alacakları ne de pandemi dönemi maaşları yatırılmadı. Okul yönetimi, veliler ödemelerini yapmadıkları için öğretmen maaşlarını ödeyemediklerini öne sürüyor.

Prim günü tutan öğretmenler için kısa çalışma ödeneğine başvurulurken, ödeneğin dışında kalan diğer öğretmenler ise haber verilmeden ücretsiz izne çıkarılıyor. Öğretmenleri zor durumda bırakmamak adına süreç boyunca ödeme yapan veliler: “Öğretmenlere maaşları ödenmeyecekse biz neden ödeme yapıyoruz!” diyerek isyan ettiler. Hem velileri hem öğretmenleri suistimal eden okul yönetimi; bu dönemde okul binasının elektrik, su, doğalgaz gibi giderlerinin olmaması, kirasının ertelenmesi, devletten aldıkları destek ve velilerin yolladıkları okul aidatları sayesinde hisselerine hisse katarken, öğretmenlerini bir ekmeğe muhtaç bıraktı!

Tüm bunların yanında eğitim-öğretim süresince bütün personelin ve öğretmenlerin maaşları asgari ücret üzerinden gösterilmekte ve sigortaları da gösterilen bu asgari ücret üzerinden yatırılmaktadır. Aynı zamanda, eğitim-öğretim ödeneğinin özel okullar tarafından öğretmenlerine yatırılma zorunluluğu olmasına rağmen, ödenek öğretmenlerin hesabına yatırıldı gösterilmiş ve bu tutar maaşlarından kesilmiştir.

Öğretmenler maaşlarını almayı beklerken, veliler tepkili bir şekilde sürecin düzelmesini istiyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!