DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

Ataşehir Belediyesi’nde direnen işçiler kazandı

Ataşehir Belediyesi’nde çalışan iki işçi gerekçe gösterilmeden sendikal faaliyetlerinden ötürü işten çıkarılmış, DİSK Güvenlik İş Sendikası Ataşehir Belediyesi sendika temsilcisi Alişan İpşiroğlu ve DİSK Büro İşcileri Sendikası Ataşehir Belediyesi sendika temsilcisi Melike Şahin işlerine geri dönmek için 9 Ekim Çarşamba günü belediye önünde eyleme başlamışlardı.

SoL’a verdikleri bir röportajlarında: Hak arama mücadelesi verenlerin bir araya gelmesi gerektiğini vurgulayan işçiler, arkadaşlarının üzerinde çok baskı olduğunu, yaklaşık 400 işçinin sendikadan istifa ettirildiklerini, gerekirse mahalle mahalle gezip yaşananları herkese anlatacaklarını dile getirmişlerdi.

https://haber.sol.org.tr/toplum/atasehir-belediyesi-onunde-direnis-suruyor-273747

Mücadelelerine; işlerinin geri verilmesi, maaşlarının düzenli ve ek mesai ücretleri ile yatırılması, işçilerin çalışma koşullarının düzeltilmesi talepleri ile başlayan işçiler 209 günlük mücadelelerini işe iadelerini alarak başarıyla sonuçlandırdılar.

Emekçilerin haklarının salgın bahane edilerek yok sayıldığı, açlık ve ölüme rıza ettirildikleri bu dönemde güzel haberlerini dayanışma ağımıza ileten işçilerden Alişan İpşiroğlu, PE ağını ve işçi sınıfı dayanışmasını selamlayarak mesajını iletiyor:

“Öncelikle bu direniş bireysel bir başarı değil, işçi sınıfının örgütlü mücadelesi ve hiçbir zaman desteklerini işçi sınıfından esirgemeyen sosyalist değerlere sahip her birey ve grubun başarısıdır. 209 günlük süreçte; DİSK ile birlikte bağlı bulunduğumuz Genel-iş ve Güvenlik-Sen genel merkezleri bizlere sırtını döndü. Bizlere maddi-manevi hiçbir katkıda bulunmadılar ve bizler, sendika temsilcileri olarak, bunun hayal kırıklığını yaşadık. Bu süreçte bütün maddi ve manevi desteği, sosyalist değerlere sahip dostlarımızdan ve işçi sınıfından alarak bir iradeyi yaşattık. Bu nedenle bu başarı, hem işçi sınıfının hem de bütün sosyalist örgütlerin, partilerin hanesine yazılmalıdır. Takip ettiyseniz eğer, bütün paylaşımlarımda, demeçlerimde şu sloganı kullandım: “Dayanışma yaşatır, dayanışma insanlaştırır”. Ataşehir Belediyesi mücadelesini başarıya ulaştıran bu sözcüklerdeki dayanışma ruhudur. Biz proletaryanın silahı ve mühimmatı, dayanışmamız ve örgütlü gücümüzdür. Biz bu birlikteliği sağladığımız sürece, kapitalist düzen yok olmaya mahkûmdur. Kâğıttan gemi misali…”

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

NAK Kargo’da ücretsiz izne çıkarılan işçiler direnişe geçti

NAK Kargo’nun İzmir Bornova’daki şubesinde hiçbir gerekçe gösterilmeden ücretsiz izne çıkarılan işçiler direnişe geçti. Yaklaşık …

0 0 vote
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x