DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

İşten çıkarılan emekçinin aktardıklarına TEKNASYON firmasından yanıt geldi

Teknasyon firmasında işten çıkarılan bir yazılım emekçisinin Patronların Ensesindeyiz Ağı’na ulaşarak verdiği bilgiler 27 Nisan 2020 tarihinde internet sitemizde yayınlanmıştı.

https://patronlarinensesindeyiz.org/2020/04/27/teknasyon-yazilim-firmasinda-salgin-doneminde-isten-cikarma/

İşten çıkarılan emekçinin söylediklerine şirketten yanıt geldi. Şirket avukatının e-posta yoluyla yaptığı açıklamada anlatılanların gerçeği yansıtmadığı ileri sürülüyor. Şirketten yapılan açıklamada çok sayıda kişinin işten çıkarılması gibi bir durumun söz konusu olmadığı, işten çıkarılan iki kişi olduğu ifade ediliyor. Şirketin açıklamasında konu şöyle anlatılıyor:

“Pandemi sürecinde yani 13 Mart 2020 tarihinden bugüne 250’den fazla kişiyi istihdam eden şirketimizde standart süreçlerimizin devam ettiğini, deneme süresinde olan ve performansı düşük sadece 2 kişinin işten çıkarıldığını hatta bütün dünyanın ve bizlerin eve kapandığı bu dönemde 10 yeni ekip arkadaşımızın (aşağıda bilgileri verilmiştir) online görüşmelerle işe alımlarını gerçekleştirdiğimizi de belirtmek isteriz. Halihazırda, web sitemizde de yer alan pek çok pozisyon için takım arkadaşı arayışımız devam etmektedir.” Şirket açıklamada Nisan ayı içinde işe yeni başlayan 10 emekçinin olduğunu da açıklamasına eklemiş.

İşten çıkarılan yazılım emekçisinin suçlandığı açıklamada konuyu sosyal medya mecralarında paylaştığı için kendisine ihtarname gönderildiği söylenerek “İşten çıkarılan eski ekip arkadaşımız haberde yazılı olarak performansıyla ilgili yazılı bir uyarı almadığını belirtmekte; fakat kendisi 13 Şubat 2020 ve 27 Şubat 2020 tarihlerinde sözlü olarak uyarıldığını gayet iyi bilmektedir” deniyor.

Şirketin yukarıda özetlediğimiz yanıtını bu şekilde başta Teknasyon şirketi çalışanları olmak üzere tüm yazılım emekçilerinin bilgisine sunuyoruz.

Bununla birlikte şirketin işten çıkarma ihbarına ilişkin Ağımıza ulaştırdığı yanıta ilişkin değerlendirmemizi de yine Teknasyon şirketi çalışanları ve tüm yazılım emekçileriyle paylaşmak istiyoruz.

1-      PE kanallarımızda yayınlanan “Teknasyon yazılım firmasında salgın döneminde işten çıkarma” başlıklı ihbarda söz konusu emekçinin işten çıkarıldığı doğrulanmıştır.

2-      Kanalımızda yayınlanan ihbarda işten çıkarılan emekçiye performans düşüklüğü gerekçesiyle “yazılı” herhangi bir uyarı yapılmadığı belirtilmektedir. Şirketin yanıtı bunu doğruluyor. Uyarının sözlü yapılmasının ise hukuken bir karşılığı bulunmuyor.

3-      Şirketin işe yeni çalışanlar alması, işten çıkarma bilgisinin karşısına konulacak bir olgu değildir. İhbarın konusu şirkette çalışan bir emekçinin haksız şekilde işten çıkarıldığını düşünmesi ve bunu savunmasıdır.

4-      Firmada salgın öncesinde de sirkülasyon olduğunu biliyoruz. Ancak buna rağmen şirketten gelen “salgın döneminde 2 kişinin işten çıkarıldığı” bilgisini veri alıp, yayınlanan ihbardaki “daha önce ve salgın döneminde de firmadan pek çok kişinin işten çıkarıldığı” ifadesini düzeltiyoruz.

Patronların Ensesindeyiz Ağı, başta Teknasyon şirketi çalışanlarının olmak üzere tüm yazılım emekçilerinin haklarının takipçisi olmaya edecek.

Bu vesileyle tüm yazılım emekçilerini PE Yazılım Emekçileri Dayanışma Ağı ile iletişim kurmaya davet ediyoruz.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

NAK Kargo’da ücretsiz izne çıkarılan işçiler direnişe geçti

NAK Kargo’nun İzmir Bornova’daki şubesinde hiçbir gerekçe gösterilmeden ücretsiz izne çıkarılan işçiler direnişe geçti. Yaklaşık …

0 0 vote
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x