DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

Limak’ın Kuveyt havalimanı şantiyesinde bir koğuş karantina altına alındı

Yapımını Limak’ın üstlendiği Kuveyt havalimanı şantiyesinde dün bir koğuşta işçinin testinin pozitif çıkması üzerine yan yana iki koğuşun karantina altına alındığı öğrenildi.

Dün akşam saatlerinde beyaz tulumlu sağlık personellerinin kamp alanına geldiğini belirten işçi, L29 koğuşunun komple karantina alındığını, koğuşların 2 katlı olduğunu ve toplam yüz civarı işçinin karantina altında olduğunu belirtti.

Karantina altında olan işçilerin şantiyede çelik işlerini yaptığını belirten işçi, “bir ayı geçkin zamandır yetkilere söylememize ve eylemler yapılmasına rağmen Limak yönetimi sadece göstermelik önlemler aldı” dedi.

İşçilerin mücadelesi salgın fırsatçılığını açığa çıkardı. 

PE İnşaat İşçileri Dayanışma Ağı temsilcisi, “Limak Holding Kuveyt’te salgın fırsatçılığı yapmıştır. Mart’ın ortasından bu zamana kadar işçileri hiçbir önlem almadan çalışmaya zorlamış, işten çıkmak isteyen işçilerinse haklarını vermemiştir. İşçilerin, ailelerinin yaşadığı zorluğu görmüş, salgınının yarattığı olağan üstü durumdan faydalanarak işçilere alacaklarının altında ücretler göndererek fırsatçılık yapmıştır. İşçiler Limak’a karşı mücadelelerini Türkiye’de sürdürmeye devam edecekler. Kuveyt havalimanında çalışan işçiler, Limak’ın fırsatçılığını, işçi düşmanı tavrını gözler önüne sermiştir” dedi.

Temsilci dün şantiyede çıkan vaka üzerine ise “Limak, daha fazla kâr edeceğim diye işçilerin yaşamını hiçe saymıştır. Şantiyede ve kamp alanında koronavirüse karşı önlem almamış, işçilerin taleplerini dikkate almamış, virüse davetiye çıkarmıştır. Dün şantiyede bir koğuşta KOVİD-19 vakası çıkmasından sonra yüze yakın işçinin karantinaya alınmasının sorumlusu, işçileri dinlemeyen, aksine yalanlamaya çalışan Limak Holding’tir” dedi.

Şantiyede 15 Mart’tan bu zamana kadar işçiler, koronavirüs riskine karşı hiçbir önlem alınmadığından dolayı tepkilerini dile getirmiş, yetkililerin önlem almaması üzerine haklarını alıp Türkiye’ye dönmek istemişlerdi. Limak’ın işçilere haklarının tamamını vermemesi üzerine işçiler mücadele etmiş, en son Pazartesi günü işçilere talep ettiklerinin altında bir ödeme yapılmıştı. İşçiler Türkiye’de mücadelelerini sürdürecek.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2 aydır maaşları ödenmeyen Point Kargo işçileri ücretlerini istiyor

Point Kargo’da çalışan işçiler, yoğun çalışma saatlerine rağmen iki aydır maaşlarını alamıyor. Özellikle pandemi döneminde …

0 0 vote
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x