DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

ETİ test sonucu pozitif çıkan işçilerine bile rapor yerine yıllık izin kullandırtıyor

Daha önce birçok çalışanının Covid-19’a yakalanması ile gündeme gelen ETİ Bisküvi Fabrikasında Covid-19 çıkan çalışan sayısının 100’lü sayıları geçmesi üzerine fabrika Pazartesi’ye kadar kapatıldı. Başlangıçta az sayıda çalışanda virüs bulunurken üretimi durdurmayan ve güvenliği sağlamayan fabrika çok sayıda çalışana virüs bulaşmasına sebep oldu. Fabrikada test yapılan ve testi pozitif çıkan çalışanlar test yapıldığı gün senelik izne çıkarıldığı için rapor haklarını da kullanamıyorlar. Aynı zamanda hamilelik ve kronik hastalıkları sebebi ile idari izne çıkan çalışanların izni de senelik izin kapsamına alındı. Böylelikle bu işçiler bundan sonra senelik izinlerini kullanmak zorunda kalacak.

Ayrıca firmanın lojistik kısmını oluşturan Sarp Lojistik’te örgütlü Nakliyat-İş Sendikasının firma ile yaptığı 3. dönem toplu sözleşme görüşmeleri arabulucu aşamasında da anlaşmazlıkla sonuçlandı. Sendika 1 Mayıs’ta greve çıkma kararı aldı. Sendika Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının 23 Mart tarihli grevi yasaklayan kararının yasal olmadığını, tüm tarafların grev kararlarına saygı göstermesi gerektiğini açıklamasında belirtti.

 

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Karizma Beşler fabrikasında işçilerin fazla mesai ücretleri ödenmiyor

İstanbul Silivri’de bulunan Karizma Beşler sucuk fabrikasında Aralık ayı mesai ücretlerinin eksik dağıtıldığı öğrenildi. Patronların …

0 0 vote
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x