DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

TPI Kompozit’te vaka sayısı artarken üretim devam ediyor

İzmir’de faaliyet gösteren, rüzgar türbini kanatları üreten TPI Kompozit fabrikasında, salgına rağmen üretim tam gaz devam ediyor. Patronların Ensesindeyiz Ağı’na ulaşan işçiler, şu ana kadar beş işçide Kovid-19 tespit edildiğini, bu işçilerden birinin de yoğun bakımda olduğunu ilettiler. Her geçen gün vaka sayısının artmasına rağmen, iş yerinin gerekli önlemleri almadığını ilettiler.

Ateşi Yüksek Çıkanlarla Aynı Servisteyiz

Fabrikaya girişte vücut sıcaklıkları ölçülen işçiler, bazı günler yüksek ateşi nedeniyle 10’a yakın işçinin fabrikaya alınmadığını; bazılarının test için hastaneye bazılarının da evlerine yollandıklarını belirttiler. “Bu durumdaki insanlarla, ateşimiz ölçülmeden hemen önce serviste birlikte yolculuk ediyoruz. Bize bulaşmayacağının garantisi nedir?” diyen bir işçi, patronun üretime devam etmek için işçileri ve ailelerinin yaşamalarının hiçe sayıldığını ifade etti.

Dönüşümlü Çalışacağız Ama Siz İsterseniz Gelebilirsiniz

Patronların Ensesindeyiz’e ulaşan TPI Kompozit işçileri, bir başka iki yüzlülüğü de anlattılar. Fabrika yönetiminin 1 Nisan’da dönüşümlü bir çalışma sistemini ilan ettiğini, bu doğrultuda bazı alanlardaki işçileri gelmesi zorunluyken diğerlerinin gelmeyeceğini ilan ettiğini söylediler. Bu durumda isteyen işçilere belli sürelerle işe gelmeme hakkı tanındığını belirttiler. Patronun bu kucağa hoş gelen uygulamasının göstermelik olduğunu, zorunlu olmasa da gelen işçilere normal ödemenin 3 katı miktarda ücret teklif edildiğini belirttiler. Bu durumda öncelikle kredisi olan, ihtiyacı olan işçilerin çalışmaya geldiklerini belirttiler. Son olarak patron; Nisan sonuna kadar rapor, izin, vb almadan çalışan işçilerin maaşlarının %25 zamlı yatırılacağını belirtti.“Bizi ölümü göze alarak çalıştırıyorlar” diyen işçiler, bu süreçte Petrol-İş Sendikası’nın da patronla saf tuttuğunu belirtiyorlar ve tepkililer.

Hafta Sonu Yasaklarını Delmeye Çalışıyorlar

Alınan bilgilere göre, sokağa çıkma yasağının ilan edildiği 10 Nisan gecesi, gece vardiyası durdurulmamış. İşçiler itirazlara rağmen servislerle bindirilip fabrikaya getirildiler. Tepkilerin artması ve gerekli iznin alınamaması nedeniyle, birkaç saat sonra işçiler evlerine yollandılar. Yeni bir sokağa çıkma yasağı öncesinde, fabrika yönetiminin var gücüyle özel çalışma izni almaya çalıştığı gelen bilgiler arasında. Ağırlıklı olarak Avrupa’ya olmak üzere rüzgar türbini kanadı üreten bir fabrikanın, salgın ortamında ne gibi bir kritikliğe sahip olduğu ise merak konusu. Patronların Ensesindeyiz Ağı’na ulaşan işçiler, patronun binlerce işçiyi ve ailelerini tehlikeye soktuğunu, gerekli önlemler alına kadar da mücadele edeceklerini, gerçekleri dile getireceklerini ifade ettiler.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tiktok içeriklerini takip eden Conectys emekçisi çalışma koşullarını anlattı: Mobbing, iş yükü, geleceksizlik…

Plazalarda pandemi ile birlikte emekçiler üzerindeki yük artarken, sömürme biçimleri de her gün başka bir …

0 0 vote
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x