DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

Özlenir Beyoğlu Mağazası Emekçileri İşyeri Komitesi kurarak taleplerini açıkladı

Bünyesinde JeansLab, Glocal, Diesel, Sisley mağazalarını barındıran Özlenir Grup emekçileri geçtiğimiz günlerde Patronların Ensesindeyiz Ağı’na ulaşarak yaşadıkları sorunları dile getirmişti.

Salgın öncesinde keyfi işten çıkarmalar, uzun süreli çalıştırma, mobbing gibi ciddi sorunlarla karşı karşıyayken koronavirüs salgını ile birlikte emekçilere dönük saldırıların farklı bir boyut kazandığını dile getiren Beyoğlu mağazası işçileri bir komite kurarak taleplerini açıkladı.

Özlenir Beyoğlu Mağazası emekçilerinin açıklaması şöyle:

” Mağazamızda Ocak ayında başlayan işten çıkarmalar ve uzun süredir devam eden hak gaspları salgın gündemiyle birlikte farklı bir boyut kazanmıştır. 25’e yakın arkadaşımız salgın gerekçe gösterilerek işten çıkarılmış, şirketin “kurumsal kimliğine” güvenerek tüm haklarını aldıklarına dair belgeleri imzalamış, sonrasında ise hakedişlerini alamamıştır. Bazı arkadaşlarımız ise istifa etmiş gibi gösterilerek iş akitlerine son verilmiş, düzeltme yapılacağı sözü verilmesine rağmen herhangi bir düzeltme yapılmamıştır.

Biz Özlenir Beyoğlu Mağazası emekçileri olarak aşağıdaki talepler etrafında bir araya gelerek bir işyeri komitesi kurduğumuz ilan ediyor, derhal mağazamızdaki hukuksuz, insanlık dışı uygulamaların bir son bulmasını istiyoruz.

Sorunlarımız koronavirüs salgını ile başlamadı, bu sebeple taleplerimiz salgın ile sınırlı değildir:

1. Koronavirüs salgınıyla birlikte işten çıkarılan tüm arkadaşlarımız ya işe geri alınmalı ya da kıdem tazminatları, ihbar tazminatları, çeşitli bahanelerle keyfi olarak kesilen primleri, fazla mesai ve eksik yemek ücretleri başta olmak üzere tüm alacakları derhal verilmelidir.

2. Kimi işçiler ücretli izne ayrılırken kimi işçiler ücretsiz izne ayrıldı. İşçiler arasında hukuki bir temeli olmayan eşitsizliğin ve ayrımcılığın ortadan kaldırılarak tüm işçiler koronavirüs salgını süresince ücretli izne çıkarılmalıdır.

3. Uzun çalışma süreleri sonlandırılmalı, çalışanlar iki çalışma günü arasında yeterince dinlendirilmelidir.

4. Geç saatlerde biten mesai sonrası işçilerin evlerine güvenli bir şekilde gidebilmeleri için gerekli ulaşım imkânları sağlanmalıdır.

5. İşçilere yönelik mobbinge, işçiler arasındaki ayrıma derhal son verilmelidir.”

ÖZLENİR BEYOĞLU MAĞAZASI İŞYERİ KOMİTESİ

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Senamoni Güzellik Merkezi patronu kadın işçiyi önce fazla mesaiye zorladı sonra küfür etti

Kadıköy’de faaliyet göstermekte olan Senamoni Güzellik Merkezi’nde çalışan bir kadın işçi Patronların Ensesindeyiz Ağı’na ulaşarak …

0 0 votes
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x