25 Mayıs 2024, Cumartesi

PIKTES öğretmenlerinin talepleri

Milli Eğitim Bakanlığı ve Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu’nun birlikte yürüttüğü “Suriyeli Çocukların Türk Eğitim Sistemine Entegrasyonunun Desteklenmesi Projesi” (PIKTES) kapsamında görev yapan öğretmenler PE’ye ulaştı.

PIKTES öğretmenleri, MEB tarafından yapılan mülakat ile atanamayan öğretmen adaylarından KPSS ve mülakat puan üstünlüğüne göre seçilmiş Geçici Süreli Sözleşme’li olarak çalışıyorlar ve kadro istiyorlar.

PIKTES kapsamındaki öğretmenler sözleşmelerinde olmadığı halde yarıyıl tatilinde öğrenci bulmak için mahalle mahalle, kapı kapı dolaştırıldılar. Yaşadıklarını  sosyal medyadan duyuran öğretmenler “Bunun için ek ücret verilmiyor. Elimize bir adres vererek, Suriyeli çocuklara ulaşmamız isteniyor. Can güvenliğimiz olmadan, bilmediğimiz yerlere gitmek zorunda kalıyoruz” ifadelerini kullandılar.

Koronavirüs salgını sürecinde de PIKTES öğretmenleri mağdur edilmeye devam ediliyor.  Öğretmenlere, 2 Nisan tarihi itibari ile bu senenin yıllık izinleri kullandırıldı. İzin bittikten sonra ne olacağına dair projenin muhatabı olan Avrupa Birliğinden bir bilirkişi ile görüştüklerini ne olacağına dair onun karar vereceğini ilettiler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!