DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

TLS Lojistik’de işten atılan işçi yaşanan sorunları anlattı

TLS Lojistik şirketinden Covid-19 bahanesi ile işten çıkarıldınız. Süreç nasıl gelişti anlatır mısınız?
TLS Lojistik şirketinde toplamda iki buçuk yıldır çalışıyorum. Daha önce maaşımın düşük olması nedeni ile işten kendi isteğim ile ayrılmıştım. Aradan geçen süreç içerisinde ocak ayında TLS Lojistik şirketi farklı bir pozisyonda daha iyi bir maaş ile tekrardan işe başlamamı istedi. 23 Mart günü Covid-19 virüsü nedeni ile TLS Lojistik şirketinden çıkışım yapıldı. O gün her şey normal gibiydi bir anda görüşmeye çağrıldım. Ellerinde isimlerin kırmızı yeşil ve sarı çizgilerle çizilmiş bir liste ile karşıma oturup işlerin yavaşladığını, TLS’nin önünü göremediğini, önümüzdeki sürecin nasıl ilerleyeceğini bilmediklerini, bu nedenle farklı departmanlarda işten çıkartmalara başvuracaklarını ve benimde bu listede olduğumu bildirdiler.

Hem devlet desteği alıyorlar hem işçi çıkartıyorlar!
TLS’nin lojistik operasyon departmanlarının iş yükü artmıştı ve Covid-19 virüsü nedeniyle devlet
desteği alıyordu. Böyle bir bahane ile işten çıkarıldığımı duyunca neye uğradığımı şaşırdım.

TLS yöneticilerinin ellerinde bir liste olduğunu ve üç farklı renk ile çalışanların isimlerini çizdiğini söylediniz. Bu ne anlama geliyor?
Açıkçası ben de tam olarak bilmiyorum fakat şunu söyleyebilirim: Korona virüsünün ilk
haftalarından bugüne kadar yıllardır TLS de çalışan tazminatı yüksek olan beyaz yaka çalışanların yıllık
izinlerini kullanmaya zorluyorlar. Bu şekilde bizleri sınıflandırdıklarını söyleyebilirim.

Covid-19 salgını giderek büyüyor, TLS Lojistik Çalışanlarının durumu nedir? Şirket önlem alıyor mu?
TLS Lojistik’te Kurumsal İletişim Yöneticisi olarak çalışıyordum. Salgın nedeni ile aldığımız
önlemlerin çekimlerini yapıp reklamlaştırıyorduk. Sizin anlayacağınız TLS aldığı önlem ile
çalışanları değil kendini düşünüyor, aldığı önlemin reklamını yapıyor. Depolama ve tedarik alanında iş yükü fazlasıyla arttı. TLS’nin aldığı önlemlerin çekimi için depolara gidiyoruz. Sosyal medya ile iletişim kurduğum arkadaşlarım iş yükünün arttığını fakat ücretlerde herhangi bir değişikliğin olmadığını söylüyorlar. Depoya giden araç şoförleri ise aynı durumdan şikayetçiler.

Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Vakit ayırdığınız için teşekkür ederim.

TLS Lojistik’ten işten çıkarılan çalışanın aktardığı bilgilere şirket yazılı bir yanıt verdi. Yanıtta iddiaların reddedildiği hususlar şöyle:

**

CEVAP VE DÜZELTME

“ … TLS Lojistik hakkında 4 Nisan 2020 tarihinde yayınladığınız “Devlet desteği alan TLS Lojistik’te işçi kıyımı” başlıklı yazı/röportajda, haksız, gerçek dışı, hiçbir şekilde Şirket ve resmi kayıtları ile doğrulanmamış görüş ve iddialara yer verilmiştir…
“…Öncelikle altını çizmek isteriz ki; yazıda yer alan tüm iddialar gerçek dışı ve kamuoyunu yanıltıcı niteliktedir. Söz konusu bilgileri veren kişinin iş akdi haklı ve geçerli sebeplere dayalı olarak sona erdirilmiştir…
“…Belirtmek isteriz ki; Müvekkil firma, bu dönemde geçerli haklı ve performansa dayalı bir sebep olmaksızın hiçbir işçisini işten çıkartmamıştır. Yazı başlığına dikkat çekmek, konuyu büyütmek için karalayıcı bir şekilde yer verilen “TLS Lojistikte işçi kıyımı” iddiası hiçbir şekilde söz konusu değildir ve gerçeği yansıtmamaktadır. Müvekkilin geçmiş 3 aylık işten çıkış kayıtları incelendiğinde bu dönemde toplu bir işten çıkartma yapılmadığı görülebilecektir. Yazı başlığındaki işçi kıyımı suçlama ve iddiasının aksine Müvekkil firma bu dönemde prensip olarak ekonomik kriz, iş hacimlerinde daralma ve korona virüs etkisiyle işten çıkartma yapmayacağını duyurarak bu dönemi çalışanlarının da menfaatlerini koruyarak atlatmaya çalışacağını bildirmiştir.
“…müvekkil şirketin “devlet desteği alarak işçi kıyımı” yaptığı yönündeki beyan ve iddia da haksız ve gerçek dışıdır. Adı geçen personelin geçerli sebeplerle çıkışı verildiği tarih itibarıyla müvekkil şirketin herhangi bir devlet desteği başvurusu ve teşvik söz konusu değildir…
“…Virüsün yayılması önlemek amacıyla Cumhurbaşkanlığı ve Sağlık Bakanlığı önderliğinde yürütülen “EvdeKal” kampanyası, yine Sağlık Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı’nın tavsiye kararları ile Cumhurbaşkanlığı kararnamelerine uyarak hem işçilerin sağlığının korunması hem de hastalığın yayılmasını önleyerek toplumsal sağlığın korunması amacıyla Müvekkil Şirket geçici önlemler alınmış, prensip olarak çalışan işçilerin bu aşamada hiçbirinin iş sözleşmelerinin feshedilmeyerek alternatif yasal yollar ve teşvikler ile istihdamlarının sağlanmasına gayret edilmesi yönünde karar alınmıştır. Mücbir sebep kapsamına alınan lojistik sektöründe faaliyet gösteren müvekkil Şirket Cumhurbaşkanı tarafından Covid-19 kapsamında açıklanan “Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi” ve Ticaret Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan teşviklerden faydalanarak içinde bulunulan olağan üstü dönemi Çalışanlar, Müşteriler ve tüm iş ortakları ile en az zararla ve mağduriyetle atlatma çabasındadır.
“…Yazı içeriğindeki her bir konuya cevap almak istemeniz halinde iddiaların aksi tarafınıza resmi kayıtlar ile ispatlanabilecek durumdadır. Hakka ve adalete önem verdiği iddia ve ilkesinde olan sizlerden bu konuda hak, hukuk ve adaletin müvekkil firma adına da yerine getirilmesini beklemekteyiz.
TLS Lojistik A.Ş.
Vekili
Av. Özer Yavru
Hukuk ve Sigorta Süreçleri
Koordinatör

Patronların Ensesindeyiz Ağı TLS lojistikte işçi hakları ve şikayetleri konusundaki gelişmelerin takipçisi olmayı, temas halinde olunan işçilerle birlikte sürdürecektir.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

MTN Plastik’te sendika düşmanlığı

Tekirdağ’ın Çerkezköy ilçesinde üretim yapan MTN Plastik fabrikasında sendikaya üye olduğu gerekçisiyle 25 işçi işten …

0 0 vote
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x