DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

Vakıfbank şube emekçisi anlattı: Salgın koşullarında artan çalışma yükü banka emekçileri için risk oluşturuyor

Kamu bankaları salgın sebebiyle işten atılan, ücretsiz izne mecbur bırakılan, hak gaspına uğrayan emekçilere düşük faizle kredi satmaya çalışırken, “Evde kal”, “Hayat eve sığar” çağrılarının banka emekçilerinde bir karşılığı bulunmuyor. Sağlıkçılar izolasyonun önemini her fırsatta vurgularken Vakıfbank şubelerinde 9.00 – 18.00 mesai yapılmaya devam ediyor, hatta çalışanların fazla mesaiye zorlandığı bile iddia ediliyor.
Vakıfbank’ta çalışan bir emekçi salgının en yaygın olduğu İstanbul’da şubelerde nasıl bir iş yoğunluğunun olduğunu Patronların Ensesindeyiz Ağı’na anlattı:
“Hükümetin 18 Mart Çarşamba günü açıkladığı ekonomik tedbir paketi kapsamında Kredi Garanti Fonu limitlerinin yükseltileceğini duyurmasının ardından bu hafta itibari ile KGF destekli KOBİ Kredisi başvurusu yapabilmek için KOBİ temsilcisi şube personelleri ya geç saatlere kadar mesai yapıyor ya da akşam geç saatlerde evlerinden şubelere çağrılıyor. Bunun sebebi KGF’nin kredi teklifleri için limit giriş saatlerinin belirsiz olması. Yine sözde ekonomik istikrar kalkanı kapsamında düşük gelirli vatandaşlara yönelik ihtiyaç destek kredisi adı altında 10.000 TL, 36 ay kredi verileceğinin duyurulmasının ardından çoğu vatandaş bilgi almak için şubelere yöneliyor. Her ne kadar duyurularda başvuruların çağrı merkezi ve internet bankacılığı kanalıyla yapılacağı söylense da hem çağrı merkezi çalışanlarının hem de şube personelinin bu süreçte iş yükü iyice arttı. Kredi almak isteyen ya da hesap açtırmak isteyenler çoğunlukla şubelere gidiyor. KOBİ müşteri temsilcileri zaten az olan idari izinlerini yoğunluk nedeniyle kullanmakta güçlük yaşıyor. Salgın koşullarında artan çalışma yükü banka emekçileri için risk oluşturuyor. Mesela Kağıthane’de virüs kapan personel de bireysel müşteri temsilcisi.”
Hükümet halka hizmetten emekçilere kredi satıp yoksullaştırmayı anlarken bankalar ocak ayında BDDK verilerine göre 7.9 milyar lira ile bankacılık sektörü tarihin en yüksek aylık kârını elde etmişti. Şubat ayında 7.2 milyar net kâr eden bankaların yılın ilk iki ayında 15.1 milyar kar rakamına ulaşarak karlılığını yıllık olarak %133 arttırdı.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Point Kargo işçileri: Haklarımızı alana kadar mücadele edeceğiz

Pandemi dönemi boyunca yoğun çalışmaya maruz kalan Point Kargo işçileri yaşadıkları haksızlıklara karşı mücadele ediyor. …

0 0 vote
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x