21 Haziran 2024, Cuma

Bir banka emekçisinin yaşadıklarını ailesinden dinleyin

Özel bir şirkette çalışırken sürecin başlamasının 4. günü işten çıkarıldım. Evin geçimi, faturalar ve borçların hepsi kardeşimin sorumluluğuna yüklenmek zorunda kaldı. Kardeşim “Evimdeyim champ..” yazanların bankalarından birinde gişe görevlisi. Sağlık önlemi olarak kolonya, maske ve eldiven dağıtımıyla müdürünün aman sen ekstra dikkat et uyarılarının dışında hiçbir şey yok. Virüs hızla yayılırken onlar patronlarının ceplerini doldurmak için satış baskılarıyla günlerce çalıştılar. Sonra lütufmuş gibi gösterilip satış hedefinizi bir süre kaldırıyoruz denildi. Yine lütuf gibi tüm yönetim kadrosu evden çalışırken alt kadronun hepsi yarım gün çalışmaya alındı. Stajyer olanlar, haftanın 3 günü bankadayken tüm kadro yarım gün çalışacak sizin çalışma saatleriniz dolmuyor denilip onların çalışma günlerini 5’e çıkarıp risk grubuna daha da soktular. Kardeşim ise görev yerinden alınıp farklı lokasyonlarda gezdirilmeye başlandı. En son şubelerin birisinde koronavirüs vakası görüldü ve o şube karantinaya alındığı için oradaki çalışanlar onun şubesine gelip iş aktarımı yaptılar. Ve o karantinadaki şubenin iş yükü de onun üzerine kaldı. Bu süreçte yarım gün çalıştıkları için mesai ücretleri de kaldırıldı. Ertesi gün hangi şubede ne görevde olacağını bilmeden tüm akşam telefon elinde beklemek zorunda. Aynı evin içinde birbirimizden uzakta durmaya çalışarak yaşamaya çalışıyoruz. İşten ayrılma lüksü olmadığı için belki ölümle bile sonuçlanabilecek bir hastalığa yakalanma riskiyle her gün işe gidiyor. Bir sonraki günün görevleri gece 12 de geliyor. Ya da sabahın köründe atılmış bir mesajla uyanıp bugün yine kendi şubemde değilim diye işe gitmek zorunda bırakılıyor.

Sağlık çalışanlarını, yaşamsal üretim alanlarını anlıyoruz da bankacılara neden hala ihtiyacımız var? Sırf o şampiyon yalısında otursun diye bizlerin hayatları yok ediliyor.

Gerekli sesin çıkarılması için elinizden geleni yapmanızı rica ediyorum. Süreci haber yapabilir ve duyulmasını sağlarsak en azından evinde huzurla oturabilenlerin biraz olsun canlarını sıkabiliriz belki.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!