DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

Önlem alınmayan fabrikada işçiler iş bıraktı

Hükümet yetkililerinden “evde kal” çağrıları süredursun birçok işyerinde üretim ve hizmet faaliyetleri devam ediyor. Servisler ve toplu taşıma araçlarının barındırdığı risklere işyerlerinde oluşan tablo eklenince işçilerin tepkileri artmaya başladı.

Bazı işyerlerinde işçiler çalışmaktan kaynaklı risklere karşı fiili adımlar atıyor.

İstanbul Maltepe’de bulunan ve yaklaşık 200 kişinin çalıştığı Sanel Sanayi Elektroniği fabrikasında işçiler virüse karşı tedbir alınmadığı için iş bıraktı.

Fabrikada bir işçide Kovid-19 testi pozitif çıkmış, bunun üzerine işçiler üretime ara verilip izne çıkmayı talep etmişti. Patron buna karşın işletmeyi sadece 24 saat kapatarak üretime yeniden başladı. Bunun üzerine fabrikada örgütlü olan DİSK’e bağlı Birleşik Metal İş Sendikası, işyerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun 13. maddesine dayanarak “işten kaçınma haklarını” kullanacaklarını üretim yapmayacaklarını patrona bildirdi.

Sanel işçileri dün işten kaçınma haklarını kullandıklarına dair dilekçeleri patrona göndererek, iş başı yapmadı. İşçiler karantina süresi olan 14 gün boyunca evlerinde olacak ve işyerine gitmeyecek.

Sanel’de üretim durduğu sırada bir açıklama da sendikanın bağlı olduğu konfederasyon DİSK’ten geldi. DİSK yaptığı açıklamada “Temel, zorunlu ve acil mal ve hizmet üretimi yapan işletme ve birimler dışında çalışma ACİLEN durdurulmalıdır” çağrısı yaptı. Konfederasyonun yaptığı açıklamada bu talep yerine getirilmediği takdirde 48 saat içinde aynı yasa maddesi uyarınca örgütlü oldukları işyerlerinde çalışma hakkından kaçınacaklarını duyurdu.

Yaşamsal sektörler dışında kalan tüm işyerlerinde üretimin durdurulması ve çalışan işyerlerinde alınması gereken tedbirler için Türkiye Komünist Partisi de geçtiğimiz Cumartesi bir deklarasyon yayımlamıştı. Açıklamada bir an önce yaşamsal olmayan sektörlerde üretimin durdurulması ve çalışması gereken işletmelerde işçiler için azami tedbir alınması çağrısında bulunulmuştu.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Senamoni Güzellik Merkezi patronu kadın işçiyi önce fazla mesaiye zorladı sonra küfür etti

Kadıköy’de faaliyet göstermekte olan Senamoni Güzellik Merkezi’nde çalışan bir kadın işçi Patronların Ensesindeyiz Ağı’na ulaşarak …

0 0 votes
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x