DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

Doğuş Holding, Galataport inşaat işçilerini maaşları ödemeden şantiyeden çıkarıyor

Doğuş Holding’in yapımını üstlendiği Galataport şantiyesinde çalışan inşaat işçileri maaşları ve hakları ödenmeden işten çıkarılıyor.
Geçtiğimiz hafta şantiyede çalışan işçiler, Doğuş Holding’in salgına karşı gerekli işçi sağlığı önlemleri almadan zorla çalıştırmasına karşı iş bırakma eylemi yapmışlardı. Daha sonra şantiyede 50 yaş üstü işçiler işten çıkarılmış, işçilere de koronavirüs bulaşan arkadaşlarıyla ilgili dışarıya haber sızdırmamaları konusunda baskı yapılmıştı.
Bugün Patronların Ensesindeyiz Ağı’na ulaşarak yaşadıkları süreci anlatan işçiler, alt yüklenici Primeks adlı taşeron firmada çalışan 30’a yakın işçinin isine son verildiğini ifade ettiler.
Hakları verilmeden işten çıkarılan işçiler; “Çıkarılan işçilerin çoğu İstanbul dışında yaşıyor. Şehirler arası yolculuğun yasaklandığı bu günlerde işçilere kalacak yer tahsis edilmediğinden onlarca işçi dışarıda kaldı. Şehirler arası yolculuk için ilgili resmi kuruma başvuru yapılmasına rağmen henüz iş çıkışlarımız yapılmadığı için izin verilmedi” dediler
Bugün akşam saatlerinde işten çıkarılan ve bugün memleketlerine dönemeyecekleri için başka yerde kalmak zorunda kalan işçiler, onlarca işçinin herhangi bir sağlık taraması yapılmadan, koronavirüs vakalarının olduğu bilinen şantiyeden ailelerinin yanına gönderilerek, salgının yayılmasına sebep olunacağını belirtti.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Beşiktaş Çarşı Emekçileri Dayanışma Ağı çağırıyor!

Beşiktaş Çarşı’da faaliyet yürüten kafe, bar, mağaza ve marketlerde çalışan emekçiler bir araya geliyor. Normal …

0 0 vote
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x