25 Mayıs 2024, Cumartesi

Gaziantep’te işçilerin virüsle imtihanı

Türkiye’ de Kovid-19 salgınının görülmeye başlamasıyla birlikte evde kalma çağrısı yapılsa da birçok fabrika ve işletme açık kalmaya, birçok işçiyse işyerlerinin açık olması nedeniyle işe gitmeye devam ediyor. Hâlihazırda işe gitme zorunluluğu bulunan işçiler yan yana tezgâhlarda ya da masa başlarında çalışıp aynı servislerde yolculuk yapıyor.

Bununla birlikte bir kısım işletme, işçileri iki haftalık izne ayırıyor. Kimi işletme söz konusu izni yıllık izne mahsup ediyor, kimisi ücretsiz izne tabi tutuyor, kimisi kısa çalışma ödeneğine başvurmak suretiyle işçiye yarım haftalık ücret ödüyor, kimisi bu süreçte işçilerinin birçoğunu işten çıkarmaya kalkışıyor, kimisiyse izin tutanağı imzalatıp işçileri çalıştırmaya devam ettiriyor.

Gaziantep’te bulunan fabrika ve işletmelerde de işçiler aynı süreçlere maruz kalıyor, özlük haklarının gasp edilme tehdidiyle izin süreçlerinin akıbetini bekliyor. Patronların Ensesindeyiz’e ağına ulaşan Gaziantep bilgileri şöyle:

  • Zafer Tekstil, tekstil alanında faaliyet gösteren ve fabrika bünyesinde onlarca işçi çalıştıran bir işletme. Zafer Tekstil, hâlihazırda işçilere yıllık izin tutanağı imzalatmasına rağmen fiili olarak çalıştırmaya devam ediyor.
  • Aktif Tekstil, tekstil alanında faaliyet gösteren ve bünyesinde onlarca işçi çalıştıran bir işletme. Aktif Tekstil, yıllık izin hakkı olan işçileri yıllık izne ayırıyor, yıllık izni olmayan işçileriyse ücretsiz izne zorluyor.
  • Saray Halı, İŞKUR’a başvurmak suretiyle kısa çalışma ödeneğinden yararlanacak olup bir ay boyunca kısa çalışma gerçekleştirecektir. Kısa çalışma ödeneği, işçilerin ücretlerinin yarısının İŞKUR tarafından ödenmesi suretiyle uygulanıyor. İşçiler, kısa çalışma süresi boyunca yarım ücret alıyor.
  • Merinos Halı, yıllık izin hakkı olan işçilere yıllık izinden mahsup ettirmek suretiyle izin kullandıracak; yıllık izni olmayan işçiler çalışmaya devam edecek.
  • Biriz Ambalaj, üç vardiyayı iki vardiyaya düşürmek suretiyle vardiyaları 12 saate çıkaracak. Gece vardiyası bir hafta izin kullanacak, daha sonra diğer vardiyalar birer haftalık izne çıkacaktır. İzne çıkanların izni ücretsiz sayılacak, bir hafta izin fazla mesaiye mahsup edilecektir.
  • Yaren Carpet, işçileri iki hafta izne ayıracak olup yıllık izinden mahsup ettirecek. Yıllık izni olmayanlaraysa avans yıllık izin kullandırılacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!