DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

Akbank da imaj düzeltme çabasındaki bankalar arasına katıldı

Şubelerinde çalışanların enfeksiyon riski altında evde kalamadan çalışmaya devam ettiği Akbank’ta da imaj yenileme çalışmalarına başlandı. Hazırlanan reklam filmi çalışanların bulunduğu whatsApp gruplarında paylaşılırken, bankanın emekçilerine reklamın sosyal medya hesaplarından yayılması bir dayatma olarak değil ama “tavsiye” olarak iletiliyor. Banka yöneticileri sosyal medya hesaplarında iş cinayeti konusundaki sorulara tepki gösterir ve Akbank patronunun ailesi boğaz kenarında sabah sporunu yapmaktayken banka emekçileri çalışıyor. Reklamda, bankanın evde kalamayan emekçilerinden “binlerce özverili çalışanıyla görev başında” diyerek bahsediliyor.

Akbank’ın İstanbul Esentepe şubesinde güvenlik görevlisi olan bir banka emekçisi salgından dolayı yaşamını yitirmiş ve Akbank yönetimi bu durumun ardından şubenin kapatıldığını duyurmuştu. Aynı şubeden 3 emekçinin daha bu şüpheyle hastaneye gönderildiği belirtiliyor. Türkiye Bankalar Birliği’nin tavsiye kararıyla şimdiye kadar tüm AVM ve üniversite şubeleri kapatılmıştı. Çalışanlar arasında oluşan salgın şüphesi ya da çalışanların enfekte olması nedeniyle geçici olarak 20 şubenin daha kapatılacağı söyleniyor. Akbank’ta da diğer birçok bankada olduğu gibi şubeler ancak emekçiler hastalık belirtileri gösterdiğinde ya da enfekte olmaya başladığında kapatılıyor. İnsan kaynaklarından yapılan açıklamada ise 5 emekçinin koronavirüs testlerinin pozitif olduğu belirtildi.

Yapı Kredi Bankası’nda şube müdürleri isyan etmiş, sahada yalnız bırakıldıklarını ve emekçilerle karşı karşıya kaldıklarını belirten bir açık mektup yayınlamış ve bankanın Diyarbakır şubesindeki bir emekçi salgından dolayı yaşamını yitirmişti. Yapı Kredi Bankası ise “kendi çalışanları da dâhil olmak üzere yaşadığı bu zor dönemde hizmette sınır tanımayan herkese sınırsız teşekkürler” başlıklı bir reklam filmi yayınlamıştı.

Bankacılık sektörünün vefakâr çalışanlarına teşekkür eden bir reklam filmi hazırlayan Vakıfbank ise şube emekçilerine hafta sonu fazla mesai yaptırmaya çalışmış ve Patronların Ensesindeyiz ağındaki haberlerden sonra geri adım atmıştı. Diğer kamu bankalarında olduğu gibi Vakıfbank’ta da çoğu bankanın aksine Türkiye Bankalar Birliği’nin mesai saatlerindeki düzeltme konusundaki tavsiye kararına bile uyulmuyor.

Banka Emekçileri Dayanışma Ağı, halk sağlığı için risk oluşturduğu tartışma götürmediği için bütün şubelerin, salgın yaygınlığını kaybedene kadar kapatılmasını ve emekçilerin idari izinli sayılmasını, yaşamsal kabul edilebilecek ve  şube dışı kanallardan yapılması mümkün olmayan işlemler için randevuyla müşteri kabul edilmesini, çalışanlar için azami tedbirler alınması gerektiğini talep etmişti.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Karizma Beşler fabrikasında işçilerin fazla mesai ücretleri ödenmiyor

İstanbul Silivri’de bulunan Karizma Beşler sucuk fabrikasında Aralık ayı mesai ücretlerinin eksik dağıtıldığı öğrenildi. Patronların …

0 0 vote
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
2 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Oğuzhan
Oğuzhan
9 ay önce

Çok yazık Akbank sen zor günlerde çalışanına değer vermezsen evelallah bizde gereğini yaparız

Oğuzhan
Oğuzhan
9 ay önce

Bravoooo

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x