DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

VESTEL’den toplu yıllık izin uygulaması

Avrupa’da hızla yayılmaya devam eden Koronavirüs salgını nedeniyle bölgeden gelen siparişlerde ciddi bir düşüş yaşayan Vestel, 30 Mart- 6 Nisan haftası üretimi durdurma kararı aldı.

İşçilere yaptığı bilgilendirmede “Toplu Yıllık İzin Uygulaması” başlattığını duyuran Vestel, yıllık izin hakkı bulunmayan işçiler için ise borçlandırma yöntemine gidecek. Buna göre, izin kullanarak şirkete borçlanan işçiler, daha sonra fazla mesailerinden yapılacak kesintiler ile bu borcu ödeyecek. Vestel’in bir süredir işçilerin yıllık izinlerini yıl içerisinde kullanmaları ve biriken izinlerini eritmeleri yönünde bir politika izlediği biliniyor. Koronavirüs krizini bu açıdan bir fırsata çeviren fabrika yönetimi, binlerce haftalık yıllık izni topluca kullandırmış, üstelik bir kısım işçiyi de borçlandırmış oluyor. Yönetimin kriz fırsatçılığı işçiler tarafından tepkiyle karşılandı, birçok işçi uygulamadan duyduğu rahatsızlığı dile getirdi.

PE Ağı’na ulaşan işçiler, herkesin salgın nedeniyle bizzat bakanlık tarafından evde kalmaya çağrıldığı Mart ayı boyunca binlerce kişilik fabrikada çalışmaya devam ettiklerini, şimdi ise işçi sağlığını korumak için değil yalnızca patronlar kendi kârlarını tehlikede gördükleri için evlere gönderildiklerini ifade ettiler. İşçiler ücretli izin taleplerini yinelediler.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

NAK Kargo’da ücretsiz izne çıkarılan işçiler direnişe geçti

NAK Kargo’nun İzmir Bornova’daki şubesinde hiçbir gerekçe gösterilmeden ücretsiz izne çıkarılan işçiler direnişe geçti. Yaklaşık …

0 0 vote
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x