21 Haziran 2024, Cuma

The Peak Hotel Taksim çalışanları PE İstanbul Otel Emekçileri Dayanışma Ağı’na katılarak taleplerini duyurdu

El değiştirdiği günden beri sigortasız çalıştırılan ve Koronavirüs salgını sonrası durumları iyice belirsiz hale gelen The Peak Hotel Taksim işçileri Patronların Ensesindeyiz Dayanışma ağına ulaşarak iş yerlerinde yaşanan hak gasplarını aktardılar.

“Otelde önceden 70 kadar kişi çalışıyorduk, otelin eski patronu durumu kötüye gidince personel sayısını 50 civarına düşürdü. Durumu düzeltemeyince de işletmeyi yeni patrona devretti, tazminatları verdi ve sözleşmelerimiz bitirildi. İşletmenin yeni sahibiyle görüşmeler yaptık, birtakım belgeler hazırlamamızı söylediler, hazırladık.  Bu sırada 10-15 gün sigortasız çalıştırıldık. Bu süre için elden para ödeneceği, işletme el değiştirirken bazı prosedürlerin geç işlemesinden dolayı sigorta girişlerimizin yapılamayacağı söylendi bize. Biz bu şekilde çalışırken salgın gündemi ortaya çıktı. Zaten sigorta girişlerimiz yapılmamıştı,  bazılarımız otelde çalışmaya devam ederken bazılarımıza 15 gün sonra belki yeniden çalışmaya başlayabileceğimiz söylendi. Gelmeyin dediler yani…

Şu anda çalışmaya devam eden arkadaşlarımız var. Ne yapsınlar mecbur çalışıyorlar para lazım, kira var, fatura var, borç harç var. “

Sigortasız çalıştıkları günlerin ücretinin ödeneceği söylenen işçiler bu bunaltıcı belirsizlik halinden ve yaşadıkları hukuksuzluktan dolayı bir araya gelmeye ve bir komite kurarak haklarını aramaya karar verdiler.

The Peak Hotel Taksim İş Yeri Komitesi’nin talepleri şunlar:

  • Otelde fiilen çalıştırılan tüm işçilerin sigorta girişleri yapılmalıdır.
  • Sigortasız çalıştırıldığımız günlerin ücreti söz verildiği gibi bir an önce ödenmeli, sigortasız çalıştırılmamızdan ötürü yaşadığımız tüm zarar telafi edilmelidir.
  • Salgın koşullarında emekçileri çaresizliğe terk etmek insanlık suçudur. Bir an önce ücretli izin uygulamasına geçilmelidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!