13 Temmuz 2024, Cumartesi

Salgın nedeniyle kapanan mağazaların çalışanları tepkili

Çeşitli giyim, yemek, kozmetik markalarının mağazaları kapanma kararı alırken çalışanlar yaşadıkları sürecin belirsizliğiyle ilgili tepkili. Farklı işyerlerinde yaşanan gelişmeler ve çalışanların yorumları şöyle:

U.S Polo Assn.:

İşyerinin geçici bir süreliğine kapanacağı duyuruldu. Çalışanlar, “Kamuya açıklamalarında çalışanların sağlığının her şeyden önce geldiğini belirtiyorlar ama bizi hiç umursamıyorlar, ücretsiz izine çıkarıyorlar. Bu süreçte ne yer ne içeriz, nasıl geçiniriz? Ücretsiz izni kabul etmeyeceğiz” dediler.

Penti:

İşyerinin ne kadar süre kapalı olacağı belli değil. Maaş konusunda çalışanlara herhangi bir açıklama yapılmadı.

Popeyes:

Çalışanlar önce sırayla birer hafta mecburi ücretsiz izne gönderdi. Şimdi ise kapanan AVM’deki tüm çalışanlara ücretsiz izni dayattılar. Çalışanlar “Kira geliyor, ne yapacağız?” diye soruyorlar.

McDonald’s:

Bir çalışan şunları söyledi: “AVM Şubesi çalışanıyım. AVM ne zaman kapatırsa o zaman kapatacaklar. Kapatırlarsa ücret vermeyecekler, hatta ‘Bu süreçte maaş alabilenler sadece devlet memurları’ dediler.

Burger King:

Kapatılan şubelerdeki çalışanlar ücretsiz izne gönderildiler. Bir çalışan “İzne gönderilenlerin nasıl geçinecekleri umursamıyorlar, açık olan şubelerde ise pek bir önlem alındığı yok, hatta rapor alanları azarlıyorlar; her şey daha da kötüye gidiyor, onların tek yaptıkları insanları köle gibi kullanmak” dedi.

Gratis:

Salgın açıklamalarından birkaç gün sonra deneme ürünleri toplatıldı. İsteyenlerin maske ve eldiven takabileceği, işyerinde müşteriler ve çalışanlar için kasa önlerine el dezenfektan bulundurulacağı ancak idareli kullanılması gerektiği söylendi. İşyeri birkaç günlüğüne kapatıldı ancak kapanma süresinin uzatılma ihtimali var. Çalışanlar şu açıklamaları yaptılar: “Bu salgın aylardır var ama bizde de resmi açıklamalar gelene kadar önlem alındığı söylenemez. Güya çalışanlar için önlem alınıyormuş gibi ‘isteyen yıllık izne çıksın’ dendi. Ama diğer yandan bu zorunlu tutuldu. Tehlike artıkça krizi fırsata çevirip hijyen ürünlerinde kampanya yaptılar, yani yine önceliklerinin ‘değerli’ müşterileri ve çalışanları değil satış olduğunu gösterdiler.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!