21 Haziran 2024, Cuma

Risk altında çalışmaya devam eden banka emekçilerinin acil talepleri

Sağlıkçıların ve bakanlığın “Evde kal” çağrısının banka emekçilerinin şube ve sahada çalışanlarının ağırlığını oluşturduğu kesiminde bir karşılığı bulunmuyor. Banka patronlarının aileleri boğaz manzarasına karşı spor yaparken, banka emekçileri “ülkenin ve milletin finansal istikrarı” bahane edilerek büyük bir endişe ile işe gitmeye devam etmektedir. Kamu bankalarında dişe dokunur herhangi bir önleme rastlanmazken, özel bankalar emekçilerine mesaileri için sınırsız teşekkür etmekte, gerektiğinde aranması için telefon numaraları paylaşmaktadır! Parasını veriyorsa canı pahasına çalışmasının patronlarca normal göründüğü emekçilerin çıkarı; ülkenin patronların yağmasına açılan kaynaklarının, halkın salgın dolayısıyla acil ihtiyaçları için kullanılmasından geçmektedir.

Salgın dolayısıyla sayıları 200 bine yaklaşan banka emekçisinin önemli kısmı şubelerde ve sahada can güvenliğini tehdit eden koşullarda çalışmaktadır, bir bölümü ise fazla mesai yapmaya devam etmektedir. Bankalar salgının ülke geneline yayılmaya başladığı koşullarda hala yoğun bir şekilde müşteri kabul etmekte, banka emekçileri her gün çok fazla insanla temas halinde bulunmaktadır. Bu işlemlerin önemli kısmı insanların evine çekilmesi nedeniyle alternatif kanallardan da yapılabilmektedir. Müşterilerle şubelerde fiziki korunma mesafesi uygulanamamakta, fiziki mesafenin uygulanması için koruyucu herhangi bir engel bulunmamaktadır. Her gün yüzlerce insanın girip çıktığı, pek çok insanın temas ettiği kâğıt paraların gişe memurlarının elinden geçtiği şubelerin, dönüşümlü çalışılıyor olsa bile hastalığı topluma yayma konusunda önemli risk barındırdığı tekrar görülmektedir.

Patronların Ensesindeyiz mücadele ağı altında bir araya gelen ve pek çok bankanın şube ve genel müdürlük emekçilerinden oluşan Banka Emekçileri Dayanışma Ağı olarak aşağıdaki taleplerin hemen hayata geçmesini talep ediyoruz.

1- Sağlıksız çalışma koşullarının değişmediği ve bu çalışma koşullarının halk sağlığı için risk oluşturduğu tartışma götürmeyeceği için, bütün şubeler salgın yaygınlığını kaybedene kadar kapatılmalıdır. Emekçiler kendilerinin tercih etmediği bu süre boyunca idari izinli sayılmalı, haklarında herhangi bir kısıtlamaya gidilmemelidir. Hizmette can güvenliği sınırı bulunmaktadır.

2- Acil kabul edilebilecek ve sadece şube dışı kanallardan yapılması mümkün olmayan işlemler için randevuyla müşteri kabul edilmeli ve randevular bunu takip eden ancak belirli gün ve saatlerde, sağlık önlemleri alınmış belirli bazı şubelerden karşılanmalıdır. Diğer bütün işlemler için çağrı merkezi, bankamatik, mobil ve internet kanallarına yönlendirme yapılmalıdır.

3- ATM’lerin temizliği düzenli olarak sağlanmalı ve ATM ikmal, tedarik ve arızadan sorumlu emekçilerin sağlıklı çalışabilecek tek kullanımlık eldiven, maske, dezenfektan gibi ekipmanları yeterli ve devamlı olarak tedarik edilmelidir.

4- İşe randevuları ayarlanmış belirli şubelerde vardiyalı bir biçimde gelecek çalışanlara servis tahsis edilmelidir.

5- Çağrı merkezindeki çalışanların uzaktan çalışması mümkündür ve gerekli ekipmanlar kurulmalıdır.

6- Evinde çocuğuna bakmak zorunda olan, yaşlı veya risk grubu içeren yakınları olan çalışanlara derhal idari izin verilmelidir.

7- Okulların tatil edilmesiyle birlikte, anaokulu ve ilköğretimde okuyan çocukları olan çalışanların yıllık izne yönlendirilmesine son verilmelidir.

Banka emekçilerinin diğer tüm sınıf kardeşleri gibi hijyen ve korunma sağlanmıyorsa çalışmaktan kaçınma hakkı bulunmaktadır. Banka Emekçileri Dayanışma Ağı salgın sırasında ve sonrasında yaşanması olası bütün hak gasplarını ihbar etmeye ve haklarını savunmak için yan yana gelmeye çağırmaktadır.

PE Banka Emekçileri Dayanışma Ağı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!