21 Temmuz 2024, Pazar

Comdata çağrı merkezi çalışanı: “Evden çalışmaya ne zaman geçileceği belirsiz”

Kalabalık çalışılan işyerlerinde salgına karşı korumasızlığa yönelik tepkiler artıyor. Özellikle evden çalışmaya geçişin teknolojik olarak mümkün olduğu sektörlerde bu tepki daha şiddetli. Bunların başında çağrı merkezleri geliyor.

Türk Hava Yolları’nın çağrı merkezinde çalışanlar Patronların Ensesindeyiz’e sağlıksız çalışma ortamını haber vermeleri üzerine THY taleplerini kabul etmiş ve çalışanlar evden çalışmaya geçtiklerini duyurmuşlardı.

Vodafone’a hizmet veren Comdata çağrı merkezinin çalışanı Ferhat Ceylan ise işyerindeki sağlıksız ortamı dile getirdiği için önceki gün işten çıkarılmıştı.  Patronların Ensesindeyiz Dayanışma Ağı, Ferhat Ceylan’ı tanıyan bir çağrı merkezi çalışanıyla yaşanan süreç ve çalışma koşullarıyla ilgili görüştü.

DEVLET TEŞVİKİ, İŞTEN ÇIKARMA, MUTLAK KÂR

Çalışanın anlattığına göre Ceylan’ın çalıştığı Comdata farklı şirketlere hizmet veren bir taşeron şirket ve en büyük müşterisi de Vodafone. Comdata’dan hizmet satın alan üst işveren Vodafone farklı kentlerde çağrı merkeziyle iş görüyor. Şirketlerin kent tercihlerini belirleyen ise aldıkları “devlet teşviki”. Şirketler devlet teşviki neredeyse çağrı merkezini oraya kuruyor, İşkur üzerinden devletin parasıyla insan çalıştırıyor, “insanlar üzerinden para kazanıyor”.

PE’ye konuşan çalışan, şu anda çalışmakta olduğu kentte teşvik tamamlandığı için işten çıkarmaların başladığını söylüyor. Dolayısıyla şirket işçileri harcayarak kârlı çıkmanın yolunu buluyor. İş çıkışlarını yaparken en eski çalışanları hedefliyorlar ve çalışanların haklarını kaybetmelerine sebep olacak bir beyan imzalatmaya çalışıyorlar, “tutturabildiklerine”. İşten çıkarılacak olanlar reddederlerse tazminat üzerine pazarlığına girişiyorlar.

MÜŞTERİYE #EVDEKAL, ÇALIŞANA “İŞTEKAL”

Comdata’daki sağlıksız çalışma koşullarını dile getirdiği için işten çıkarılan Ferhat Ceylan da teşvik verilen kentlerden biri olan Mardin’de çalışmaya başlamıştı. PE’nin görüştüğü çağrı merkezi çalışanı, Ceylan’ın bir cenazesi için izin kullandığı sırada telefonla aranak işten çıkartıldığını ve bu şekilde işten çıkarmanın pek olağan olmadığıını belirtiyor. Bu alışık olunmayan yöntem, Vodafone’un #EvdeKalTR sloganıyla insanların sağlığını önemsediği izlenimi uyandırmaya çalışırken bir çalışanın gerçekleri ifşa etmesinden telaşa düşmeleriyle ilgili olabilir.

Ceylan’ın işten çıkarılmasına karşı gelişen toplumsal tepki üzerine Vodafone, protesto için müşteri temsilcilerini arayanlara okunmak üzere “İşten çıkarmanın bizimle alakası yoktur, Comdata firmasına aittir, söylenenler doğru değildir” şeklinde sabit bir açıklama yollamış. Öte yandan işyerinin sağlıksız çalışma ortamından hem alt işveren hem üst işveren sorumlu olduğu biliniyor. Vodafone da bunun farkında olduğu için sağlık gündemli PR çalışmasının bozulmasından çok rahatsız olmuş olmalı.

İŞYERİ SAĞLIKSIZ, EVDEN ÇALIŞMA BEKLENİYOR

Çağrı merkezi çalışanının PE’ye anlattığına göre çağrı merkezileri insanın normalde hayal edemeyeceği kadar bunaltıcı ortamlar. İşten çıkarılan Ceylan’ın anlattığı gibi bin kadar kişi, basık tavanlar altında ve havasız bir ortamda yan yana çalışıyor. “Bunun içinde saatlerinizin geçtiğini düşünün” diyor görüştümüz çalışan. Salgın sonrası mekanlar dezenfekte edilmeye başlanmış ancak dezenfektanın etkili olabileceği süre en fazla altı saat.

Bu kadar büyük yatırımları olan teknoloji devlerinin evden çalışma koşullarını yaratabileceğini söyleyen çalışan, şimdilik kendilerine “kademe kademe eve alacağız” dendiğini aktarıyor.  Ancak bunun zamanı belli değil ve temizlik personeli dahil herkes tedirgin. “Son kademede kalanlar ne olacak? Bir kişinin virüs taşıyor olması onlarca insanın hasta olması için yeterli”diye tepkisini dile getiren çalışan Ceylan’ın çalışma ortamının sağlıksızlığıyla ilgili isyanının haklı olduğunu söylüyor.

https://haber.sol.org.tr/emek-sermaye/cagri-merkezinde-sagliksiz-kosullari-teshir-eden-calisanin-isten-cikarilmasina-tepki

https://haber.sol.org.tr/emek-sermaye/thy-cagri-merkezi-calisanlarinin-pe-ile-gundeme-getirdigi-talep-karsilandi-283217

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!