DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

Manisa Teleset fabrikasında yıllık izin dayatması

Koronavirüs salgını patronlar tarafından fırsat gibi görülmeye, işçilerin hakları gasp edilmeye devam ediliyor. İşçiler turizm ve hizmet sektörü başta olmak üzere ücretsiz izin ve işten çıkarılma tehditiyle yüz yüze kalmış durumda.

Patronların Ensesindeyiz Ağı’na bir çok iş yerinden yapılan ücretsiz izin ihbarlarına bir yenisi Manisa Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren ve Arçelik, Beko, Bosch, Vestel gibi firmalarla çalışan Teleset Fabrikasından geldi. İddiaya göre, yüzlerce kişinin çalıştığı fabrikada, hızla yayılan salgına karşı, girişlere koyulan dezenfektanlar ve soyunma odaları ile yemekhanede alınan bazı göstermelik önlemler dışında herhangi bir tedbir alınmadı. Buna rağmen işçiler, 20 ve 21 Mart tarihlerinde fabrikanın dezenfekte edileceği gerekçe gösterilerek zorunlu izne çıkarıldı. Bu 2 günlük iznin, yıllık izinlerden düşüleceği söylendi. Yıllık izni olmayan çok sayıda işçi ise zorunlu olarak ücretsiz izne çıkarıldı.
İhbarı yapan işçiler, zaten mevcut asgari ücret ile kendilerinin ve ailelerinin temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanırken, yeterli beslenmenin ve medikal ihtiyaçların hayati önem kazandığı bugünlerde ücretlerinden yapılacak 2 günlük bir kesintinin durumlarını daha da zorlaştırdığını ifade etti.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Casting ajansları en fazla genç oyuncu adaylarını sömürüyor

Referans Menajerlik işçinin alacaklarını ödemiyor  Genç oyuncu adaylarının tanımsız koşullarda ve sık sık hak gasplarıyla …

0 0 vote
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x