DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

Çağdaş Market çalışanları hiçbir önlem alınmamasına tepkili

Koronavirüs salgını sonrası Türkiye’nin her yerinde market çalışanlarının çalışma koşulları daha kötü hale gelirken, Ankara’da Çağdaş Market’te çalışan bir işçi, yaşadıklarını Patronların Ensesindeyiz Ağı’na anlattı.

Salgının Türkiye’ye girişinden itibaren marketlerde inanılmaz bir iş yoğunluğu oluştuğunu belirten işçi, buna karşın çalışan sayısında herhangi bir artışa gidilmediğini aktardı.

Market çalışanlarının kendi imkanlarıyla maske ve eldiven takmaya çalıştığını belirten işçi, “Fakat uzun süre değiştirmediğin sürece bu ne kadar sağlıklı olabilir ki… 14 saat kasada otururken eldiveni yüzüne değdirmeme ihtimalin var mı? Onun dışında mağaza havasız ve özel dezenfekte ya da temizlik çalışması yapılmıyor. Özellikle kasada olanlar ya da orta reyon çalışanları boş reyonları doldurmak için ya da düzenlemek için yüzlerce kişinin temas ettiği reyonlarla ve ürünlerle temas halinde” dedi.

El dezenfektanı, maske, eldiven başta olmak üzere kişisel koruyucuların teminini istediklerini belirten Çağdaş market çalışanı, “Market dezenfekte edilsin ve belirli sayıda insan içeri alınsın. Çalışma saatleri düşürülsün. Hem bizim sağlığımız, hem de markete gelen müşterilerin sağlığı, patronların kar hırsı yüzünden hiçe sayılmamalı…” ifadesini kullandı.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

NAK Kargo’da ücretsiz izne çıkarılan işçiler direnişe geçti

NAK Kargo’nun İzmir Bornova’daki şubesinde hiçbir gerekçe gösterilmeden ücretsiz izne çıkarılan işçiler direnişe geçti. Yaklaşık …

0 0 vote
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x