25 Mayıs 2024, Cumartesi

Koronavirüs nedeniyle İstanbul’da otel işçilerine “ya ücretsiz izin ya işten çıkarma” dayatması 2

Messeret Palace‘ta rezervasyonlar iptal olunca otel çalışanları 15 Nisan’a kadar ücretsiz izne çıkarıldı.

Aynı şekilde Hilton Kozyatağı‘nda da 6 ayını doldurmamış çalışanlara 15 Nisan’a kadar ücretsiz izin kullanacaklarına dair kâğıt imzalatıldı. Daha uzun süredir çalışıyor olanlar ise birikmiş izinleri kullandırılıyor. 2 ay deneme süresinde olanlar ise direk işten çıkarıldı.

Fairmont otel anlaşmalı olduğu, çoğunlukla gece çalışan ve meydan, ofis, WC temizliği gibi geri hizmet olarak tanımlanan hizmetleri veren işçileri çalıştıran taşeron firmayla çalışmayı bıraktı. Bu işçilere taşeron firma başka bir iş sağlayacak mı bilinmiyor.

Intercontinental Otel’de ise tasaruruf tedbirleri altında şu uygulamalar yapılıyor. Akşam otel çıkışlı personel servislerini ve personel sabah kahvaltısını iptal etti. Tüm personelini Mart ayı içinde toplam 15 gün olacak şekilde ücretsiz izin yazmaya zorluyorlar.

PE’ye ulaşan bir Radisson Blu işçisi tüm Radisson Blu otellerinde yaygın işten çıkarmaların olduğunu, ücretsiz izin kullandırmanın çok yaygın olduğunu iletti. Cuma ve pazartesi günü 10’dan fazla işçiyi salgından dolayı işlerin azaldığı gerekçe göstererek işten çıkarttılar. Radisson Blu işçisi şu yorumu yapıyor:

“Oteller sıkışınca zararı personelin üstüne yıkarak işten çıkarmalar yapıyor ve ücretsiz izin uyguluyor. Bu durumun tüm riski ve zararı personele mal ediliyor. Personel zaten minimum maaşlara çalıştırılırken bir de üzerine işsiz kalıyor ve ya ücretsiz izin derdiyle uğraşıyor.”

Otel çalışanları bir başka baskı tarzının da çalışanların rızası alınmaksızın departman değişiklikleri olduğunu söylüyorlar, görev alanlarının dışından görevler verilerek basınç uygulamak da yaygınlaşmış durumda.

1 Yorum

  1. Haberler cok kotu sadece İstanbul değil Antalya komple kapalı. Bu haberlerin süreci nasıl geliştiğini merak ediyorum. Devlet birşeyler yapıyor mu? veya bunun hakları verilecek mi. Antalya’da yaşıyorum ve turizm sektöründe olup aynı olayı bende yaşıyorum. Öğle yömeğimizi vermiyorlar, ücretsiz izin. Bizim yapabileceğimiz hiç ama HİÇ birşey yok. Destek sıfır, sonra kredimi ödemeyince kapıma geliş icralı oluyorum. Neden ? Çünkü Zengin şirket politikasını korumak zorunda – Nedeni Zengin kalması içiN !

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!