DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

OTOKOÇ’ta Koronavirüs Fırsatçılığı

Koç ailesinin patronu olduğu, Otokoç firması insan kaynakları 16 Mart tarihinde tüm çalışanlara gönderdiği bilgilendirme epostasında, kronik sağlık sorunları nedenli risk altında olan çalışanların evden çalışmasını duyurdu. Duyuruda, evden çalışma imkânı olmayan çalışanların 2 hafta zorunlu yıllık izin kullanımı talep edildi. Ayrıca, dönüşümlü çalışma uygulaması sırasında da, evden çalışma imkânı olmayan çalışanların zorunlu yıllık izin kullanımının talep edildiği, gelen duyumlar arasında.

Tekrar hatırlatıyoruz, krizde patronlar değil, çalışanlar korunmalıdır. Salgın fırsatçısı patronların ensesindeyiz.

 ———-

Konu: Koronavirüs Bilgilendirmesi – Kararlar ve Önlemler

Değerli Çalışma Arkadaşlarımız,

Bildiğiniz üzere, Dünya Sağlık Örgütü, Corona Virüs salgın riskini tüm dünya geneli için “en yüksek” düzeye yükseltmiştir. Hem sizlerin hem de ailelerinizin sağlığı ve güvenliği birinci önceliğimiz olduğundan aldığımız bazı önlemler konusunda sizi bilgilendirmek istiyoruz.

Uzaktan / Dönüşümlü Çalışma

 • Hamileler, emziren anneler, gebelik tedavisi gören, diyabet, KOAH (kronik tıkayıcı akciğer hastalıkları) ve kalp yetmezliği olan, kemoterapi tedavisi gören, immun (bağışıklık) sistemi baskılayıcı ilaç kullanan çalışma arkadaşlarımız 2 hafta süre ile evden çalışacaktır. Pozisyonu gereği evden çalışma imkanı olmayan çalışma arkadaşlarımızın 2 hafta yıllık izin kullanmaları gerekmektedir. Yıllık izin kullanımında sisteme izin girişi yapılması zorunludur.
 • Milli Eğitim Bakanlığı’nın okulların tatil edilmesine yönelik açıklamalarının ardından, 0-14 yaş arasında çocuğu olan ve çocuğuna bakacak kimsesi olmayan kadın veya erkek çalışma arkadaşlarımız, isterlerse yöneticilerinin bilgisi dâhilinde 2 hafta okul tatil süresi boyunca evden/uzaktan çalışabilecek veya yıllık ücretli izin kullanabileceklerdir. Yıllık izin kullanımında sisteme izin girişi yapılması zorunludur.
 • MEB kararı doğrultusunda ayrıca Lise ve üniversite stajyerlerinin işe gelmemesi gerekmektedir.
 • İleride oluşabilecek durumlara hazırlık olması amacıyla, 17 Mart Salı Günü Genel Müdürlük ofisimizde uzaktan çalışma uygulaması denenecektir. Her departmandan ya da fonksiyondan arkadaşlarımızın yarısı evden çalışacaktır. Tüm müdür ve yöneticilerimizin, evden çalışma kapsamına girecek çalışanları gün içinde planlamaları gerekmektedir.
 • 18 Mart Çarşamba günü itibari ile Genel Müdürlükte, tüm şube ve ofislerimizde çalışma düzeninin, hizmet devamlılığını karşılayacak şekilde planlanması ve çalışma arkadaşlarımızın (toplam çalışan sayısının 2/3’ü ofis/şubede olacak, 1/3’ü home office olarak çalışacak şekilde) birer haftalıkdönüşümlü olarak çalıştırılması gerekmektedir. Dönüşümlü çalışma uygulaması, yeni bir duyuru ile bitirildiği haber verilene kadar devam edecektir.
 • Hem uzaktan çalışma hem de dönüşümlü çalışma modelinde evden çalışacak arkadaşların isimlerinin ve iletişim bilgilerinin, yöneticiler tarafından daha sonra duyurulacak online sisteme girilmesi gerekecektir. Planlamanın efektif şekilde yönetebilmesi adına yöneticilerin bu sisteme girişleri doğru şekilde yapması önem arz etmektedir.
 • Uzaktan çalışma uygulaması kapsamında, mesai saatlerinde, Jabber, MS Teams veya cep telefonundan erişilebilir olmanız, toplu ortamlardan uzak durmanız ve süreci amacına uygun olarak değerlendirmeniz gerektiğini hatırlatmak isteriz. Uzaktan çalışma sürecine ilişkin bağlantı vb. teknik bilgiler gün içerisinde “Sistem ve Alt Yapı Müdürlüğü” tarafından sizlerle paylaşılacaktır.

Yurtdışı-Yurtiçi Seyahatler ve Toplantılar ile ilgili Kararlar

 • Yurtdışı ve yurtiçi seyahatlerin iptal edilmesi gerekmektedir. 
 • Zorunlu olarak seyahat etmesi gereken çalışma arkadaşlarımızın ilgili Genel Müdür Yardımcısı’na bilgi vermesi gerekmektedir.
 • Doğrudan müşteri ve/veya tedarikçi ziyaretine giden, aynı şekilde şirket dışında toplantılara katılacak çalışanlarımızın ikinci bir duyuruya kadar toplantılarını ve ziyaretlerini iptal etmesi gerekmektedir.
 • Şirket dışından gelen ziyaretçi veya tedarikçi firmaların ekli ziyaretçi formunu doldurması, herhangi bir risk teşkil ediyor ise ofislere/şubelere alınmaması gerekmektedir. Ayrıca, ziyaretçi son 14 gün içerisinde yurtdışı seyahati gerçekleştirdiyse veya yurtdışı ziyaretinden gelmiş biriyle temas ettiyse de ofis/şubelere alınmaması gerekmektedir.
 • Toplantıların zaruri durumlar haricinde yalnızca dijital platformlar üzerinden planlanması, zaruri durumlarda ise toplantı odasının büyüklüğüne göre sınırlı sayıda katılımcı ile planlanması gerekmektedir.
 • Mesai çıkışlarında masa telefonlarının cep telefonlarına yönlendirilmesi ve varsa laptopların iş çıkışında evlere götürülmesi gerekmektedir.

Yöneticilerimizin, çalışanlarımızdan gelen soruları bizlere yönlendirebilmeleri adına ortak mail grubu oluşturulmuştur. ([email protected]) Koronavirüsle ilgili yoğun iletişim faaliyetlerinin yürütüldüğü bu dönemde iletişimin sadeleştirilmesi adına mail grubuna iletilecek soru ve taleplerin yöneticiler aracılığı ile iletilmesini önemle rica ederiz.

Her fırsatta belirttiğimiz üzere sizlerin ve ailelerinizin sağlığı Otokoç Otomotiv’in birinci önceliğidir. Her durumunda sakin kalmanızı, sadece uzmanları dinlemenizi ve sizlerle paylaşmış olduğumuz yönlendirme ve tavsiyelere azami uyumunuzu önemle rica ederiz. İzolasyon amaçlı devreye alınacak uygulamaları amacına uygun olarak değerlendirmenizi ve öncelikle kendinizi sonrasında da sosyal çevrenizi korumak adına toplu alanlarda bulunmamanız gerektiğini hatırlatmak isteriz.

Bilgilerinize sunar, sağlıklı günler dileriz.

Saygılarımızla,

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Senamoni Güzellik Merkezi patronu kadın işçiyi önce fazla mesaiye zorladı sonra küfür etti

Kadıköy’de faaliyet göstermekte olan Senamoni Güzellik Merkezi’nde çalışan bir kadın işçi Patronların Ensesindeyiz Ağı’na ulaşarak …

0 0 votes
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x