13 Temmuz 2024, Cumartesi

Antalya’da turizm emekçilerine Koronavirüs tarifesi: işten atma, borçlanma, ücretsiz izin

Antalya’da koronavirüsün yayılmasına karşı alınacak önlemler kapsamında yaz sezonunun açılışı mart sonundan nisan sonuna ertelendi. Her yıl kış sezonunun başlamasıyla birlikte ücretsiz izine zorlanan veya askıya alınan otel çalışanları mart ayında işe geri dönmeyi beklerken yeniden işsizlikle karşı karşıya kaldılar. Turizm patronları otelleri açmamanın zararına karşılık kendileri için devletten teşvik talep ederken zaten kış boyu işsiz olan Antalya’daki turizm emekçilerinin payına ne kadar süreceği belli olmayan bir bekleme ve bu süreçte daha fazla borçlanma düşüyor. Turizm emekçileri, yaşadıkları süreci Patronların Ensesindeyiz Dayanışma Ağı’yla paylaştılar:
Paloma Otelleri çalışanı: 2 senedir turizmde çalışıyorum. Yaz sezonunda çok yoğun çalışmamızın aksine kışları çok sakin geçiyor ve bizleri her kış ücretsiz izine/askıya gönderiyorlar. Normalde askı süresi 1 ay deniyor, 1 ayın sonunda çağırmaları gerekiyor fakat öyle olmuyor. Beni önce ocak ayında askıya aldılar, şubatta çağırmaları gerekiyordu ama uzattılar.  Daha ileri bir tarih verdiler, sonra o tarih geldiğinde de yine başka bir tarihe ertelendi.  Son olarak mart ayında başlayacağım söylendi, şimdi de koronavirüsten dolayı beklememi belirttiler.  İşbaşı yapanları ise tekrar ücretsiz izine gönderdiler. Ne çıkış veriyorlar ne de tekrar işe dönebiliyoruz. Bekleme süreleriyle bizi yıldırıp istifa etmemizi ve böylelikle tazminat gibi hakları talep edemememizi bekliyorlar.
Selectum Belek Otel çalışanı: 1,5 yıldır turizmdeyim ve kış aylarında sürekli ücretsiz izine çıkartılıyorum. Bu ücretsiz izinler bazen 10, bazen 20 gün oluyor.  Otelde 1 yılımı dolduracağım zaman beni askıya aldılar ve yüzüme açıkça 1 yılı doldurduğumda bazı yasal haklara sahip olacağımı, bunun olmasını istemediklerini belirttiler. Bu kış yine ücretsiz izine gönderildim, 1 aydan fazla zamandır ücretsiz izindeydim. Mart ayında başlatacaklarını söylemişlerdi, birkaç kere tarihi ileriye aldılar, en sonunda da koronadan dolayı nisan sonunu beklememi söylediler, onun da garanti olduğunu düşünmüyorum. Benim 2 aydır gelirim yok, kiramı faturalarımı ödeyemiyorum ve şimdi nisan sonuna kadar beklemem söyleniyor. Üstelik nisan sonunda da iş garantisi yok. Otel sahipleri zarar ettikleri parayı devletten talep ediyor, büyük ihtimalle patronlara teşvikler verilecek, peki biz emekçiler ne olacağız?
Kemer’de bir otel çalışanı: 2001 yılından beri turizm emekçisiyim. Kış döneminin ardından şubat sonu işe tekrar başladım. Mart ayları sezon başlangıcı olduğu için otellerin en yoğun işçi aldıkları dönemdir, fakat mart ayının alımları koronavirüs sebebiyle durduruldu. Hemen ardından ise biz şubat ayında işe başlamış olanları işten çıkardılar, kadroluları ücretsiz izine gönderdiler benim gibi kadrolu olmayanlara ise istifa yazdırdılar. Birçok otelde 12 ay kadrolu olarak çalışan işçilerini  işverenler tarafından tazminat vermemek için işten çıkarılmadıklarını, yeniden ücretsiz izine zorlandıklarını duyuyoruz. Şu aralar bulabilirsem turizm sektörü dışında bir iş arıyorum, bulamazsam kara bulutlar kalktığında otel yine arayıp çağıracak, ihtiyacı olmadığında da yine işsiz kalacağım.
Tüm turizm emekçilerini yaşadıkları hak gaspları karşısında Patronların Ensesindeyiz Dayanışma ağı ile iletişim kurmaya davet ediyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!