DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

Mağaza patronları işçilerin endişelerine kulaklarını tıkıyor

Mağaza çalışanları gündemdeki Koronavirüs tehlikesine karşı yüksek risk grubundalar. Gün boyu dışarıya açık ortamda ve uzun çalışma süreleriyle çalışmak zorunda kalan mağaza çalışanları işyerlerindeki yaşadıkları sorunları PE Ağı’na iletiyor. İşte onlardan birkaçı:

Mephisto kitap kafe

Daha önce çalışanları örgütlendikleri için işten çıkarması ve çıkarılan çalışanların mağaza önünde yaptıkları direnişle gündeme gelen Mephisto kafede çalışanlar çalışma sürelerinin kısaltılması talebine olumsuz yanıt aldılar. Çalışanlardan biri işyerinde yaşananları PE Ağına anlattı:

“Eldivenler alındı ve her yerde dezenfekte sıvıları var. Onun dışında bir şey yapılmadı. Kişisel olarak dikkat etmekten başka yapılacak bir şey de yok. Ama bizim çalışanlar olarak aramızda konuştuğumuz şey şu: Çok fazla insan geliyor, yerli veya turist. Ayrıca işe giderken hepimiz toplu taşıma kullanıyoruz. Buna değer mi? Gerçekten şu şartlarda işe gelmeli miyiz diye konuşuyoruz aramızda. Evde salgından uzakta oturmak mı yoksa salgının içinde çalışıp kirayı ödeyebilmek mi diye soruyoruz kendimize. Çalışma saatlerinin kısılmasını önerdi arkadaşlar. Risk altındaki süremizi azaltmış oluruz böylece. Ayrıca mağaza da boş kalmamış olurdu. Yöneticiler ise birer haftalık ücretsiz izin düşündüklerini söylediler. İtiraz ettik, hâlâ görüşüyorlar. Duruma bakacağız. Ama ücretsiz izin olmaz, izin verilecekse ücret de verilmeli.”

Decathlon:

“Dezenfektanlar geldi mağazaya ama zaten az kişi çalıştırıyorlar ve bu tarz önlemler alıyorlar. Part time olduğumuz için ücretli izin talebimiz de olamıyor haliyle. Aylık doldurmamız gereken minimum saat yazılıyor. Bir de okullar tatil oldu, tıpkı benim gibi birçok mesai arkadaşım üniversite öğrencisi, memleketine gitmeyi düşünüyor. Genel eğilim, shiftini sildirip memlekete gitmek yönünde.”

Mango:

Bir toplantı yapıldı, doktor gelip bilgilendirme yaptı. Alınan tek önlem şimdilik dezenfektan yerleştirilmesi. İşten çıkarma olmasından endişeliyiz. Son bir haftadır da müşteriler oldukça azaldı.

Levent Börek:

Burası bir zincir restoran. Maalesef şu an için tek önlem dezenfektan kullanımı. Ücretli izin yapılması lazım. Ama gündeme gelmiyor.

Tüm mağaza çalışanlarını, yaşadıkları benzer sorunlar için PE’yi aramaya davet ediyoruz.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Samsun’da Kültür Sanat Emekçileri Dayanışma Ağı kuruldu

Samsun’da Patronların Ensesindeyiz (PE) dayanışma ağının çağrısıyla buluşan kültür, sanat emekçileri PE Samsun Kültür Sanat …

0 0 vote
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x