DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

Kolin Termik Santralinde Yangın

Yağcıllı Kasabası Türkpiyala köyü mevkiindeki Kolin Termik Santrali’nde 14 Şubat akşamı kömür besleme katında (kazan besleme bunkeri denilen) Bunker altı geytinin sistem hatası sonucu bant ve kömür yanması kaynaklı bir yangın çıktı.

Kömür yangını sonucu oluşan zehirli gazlardan 2’si ağır olmak üzere, 10 işçi zehirlenerek Soma Devlet Hastanesine kaldırıldı.

8 işçi müşahede odasında tedavi gördükten sonra taburcu edilirken, ağır olan iki işçiyse tedavileri bittikten sonraki günün akşamı taburcu edildi.

İşçiller tarafından buna benzer yangınların ve zehirlenmelerin sıklıkla yaşandığı ifade ediliyor ve genellikle “bunker altı geytinin sistemsel hatası” sonucu bant yangınları veya kazanlarda oluşan kaçaklar neticesinde oluşan yangınlar gerçekleştiği söyleniyor.

Olayın sosyal medyaya yansımasından sonra yeni maskeler dağıtıldığı ve bakımların tekrar gözden geçirildiği söyleniyor.

Bu kaza sonrasında işçiler üzerlerinde ciddi bir baskı olduğunu da ifade ediyorlar. Birkaç işçinin telefonundan da santral ile ilgili fotoğraflar veya görüntülerin incelenerek silindiği söyleniyor.

Kolin AŞ tarafından Soma Yırca Köyü zeytinliğine inşa edilmek istenen Kolin Termik Santrali, Yırcalı köylülerin direnişi sonucu kurulamamış, mücadeleyi kaybeden Kolin AŞ, Soma’ya kuş uçuşu 20 km uzaklıktaki Yağcıllı Kasabası Türkpiyala köyü mevkiine santrali inşa etmişti.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tiktok içeriklerini takip eden Conectys emekçisi çalışma koşullarını anlattı: Mobbing, iş yükü, geleceksizlik…

Plazalarda pandemi ile birlikte emekçiler üzerindeki yük artarken, sömürme biçimleri de her gün başka bir …

0 0 vote
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x