13 Temmuz 2024, Cumartesi

Shell’de hak gaspları had safhada

Patronların Ensesindeyiz Ağı’na ulaşan bir ihbara göre, Manisa’nın Şehzadeler ilçesinde hizmet veren Shell ofisinde sigortasız işçi çalıştırılıyor.
İhbarı yapan işçi, daha önce kimlik fotokopisi istenerek sigortası yapılacağı söylenmesine rağmen, 2 aydır çalışmakta olduğu iş yerinde sigortasının yatmadığını belirtti.
İddiaya göre, çoğu işçinin işe girişlerinden itibaren aylarca sigortasız çalıştırıldığı ve hepsinin ücretinin hukuksuz bir şekilde elden ödendiği belirtildi. İşçilerin aktardığına göre, patron yıllık izinlerin kullanılmasına da kesinlikle izin vermiyor ve çalışanlar sırf bu nedenle haklarını alamadan işten ayrılmak zorunda bırakılıyor, işçiler ulusal bayram ve tatillerde de çalıştırılıyor. Hafta sonu izin kullanmanın yasak olduğu iş yerinde, pazar günleri çalışmak zorunda bırakılan işçilere yemek de verilmiyor.
İhbarı yapan işçi son olarak, konuya ilişkin gerekirse dava açacağını, SGK’ya bildirimde bulunacağını, patronun bir daha güvencesiz ve hukuksuz işçi çalıştıramaması için sonuna kadar mücadele edeceğini ve örgütleneceğini ifade etti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!