DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

Yapı Kredi bankasında yeniden toplu işten çıkarma iddiaları

Koç’un amiral gemilerinden Yapı Kredi Bankası’nda yeni bir toplu işten çıkarma hazırlığı yapıldığı iddiaları çalışanlar arasında yoğunlaşmış ve tedirginliği arttırmış durumda. 2019 sonunda genel müdürlüklerdeki operasyon bölümlerinden toplu olarak atılan emekçiler için “makineleşme ve değişen müşteri davranışlarını” bahane eden banka patronunun şimdiki bahanesinin İtalyan UniCredit Bankası’nın Türkiye’den çekilmesi sonucu ortaklığın son bulması olacağı iddia ediliyor.
Banka ve Finans Emekçileri Komitesinde örgütlenen emekçilerin verdiği bilgiye göre İzmir Operasyon ve Çağrı Merkezi ve Gebze’deki Bankacılık Üssü’nde başlayan toplu işten çıkarmaların Şubat ayında yine çağrı merkezi ve operasyon bölümleri de ağırlıklı olmak üzere devam edeceği konuşuluyor. Yüzlerle ifade edilen sayıda emekçinin işine son verilme hazırlığı yapıldığı söylentisi pek çok banka emekçisine ulaşmış ve tedirgin etmiş durumda.
Eylül ayında yapılan işten çıkarma sırasında binalar güvenliklerle sarılmış, “acil durumlar için ambulans desteğiyle” yüzlerce emekçi kapı önüne konulmuştu. Bu durum onlarca şubede iş yavaşlatma eylemiyle protesto edilmişti. Toplu işten çıkarmanın yapıldığı bankada Genel Müdür Yardımcısı Hakan Alp, Yapı Kredi Bankası’nın sosyal medya hesaplarından paylaşılan  “başarısız mı oldunuz, üstünüzü silkeleyip ayağa kalkmak sizin elinizde” mesajı çalışanlar arasında büyük tepki toplamıştı.
Banka ve Finans Emekçileri Komitesi patronun hazırlıklarına karşı henüz işten atılmayan bütün Yapı Kredi emekçilerini hukuki haklarını savunmak, ortak eyleme geçmek ve dayanışmak için Patronların Ensesindeyiz ağıyla iletişime geçmeye, örgütlenmeye davet etti.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Boyner çalışanlarından kriz fırsatçısı patrona karşı sosyal medya kampanyası: #boynercalisanlarihakkiniistiyor

Boyner mağazası çalışanları pandemiyle birlikte artan haksızlıklara karşı  Cumartesi günü 15:00’te #boynercalisanlarihakkiniistiyor heştegiyle bir sosyal …

0 0 vote
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x