DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

Çelik Nakış işçileri kazandı

Çiğli Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan, Üniteks ve Cu Tekstil gibi firmalara iş yapan, ZARA, H&M, Bershka, Tommy Hilfiger, Dechatlon, Mango markalarının ürünlerinin baskılarını ve nakış işlemelerini yapan, nakış ve baskı olmak üzere iki bölümden oluşan Çelik Nakış fabrikası işçileri patronlarının makineleri kaçkırıp ortadan kaybolmasından sonra eylemlere başyalacaklarını açıklamışlardı. Patronların Ensesindeyiz Ağı ile birlikte çeşitli eylemler yapan işçiler ilk kazanımlarını elde ettiler. İki bölümden oluşan fabrikanın baskı bölümünde çalışan işçiler haklarının büyük kısmını aldılar. İşçiler kazanımlarını Çiğli İşçi Evi’nde yaptıkları bir açıklama ile duyurdular.

Yapılan açıklama şu ifadelere yer verildi:

“Tekstil işçileri her geçen gün daha ağır sömürüye maruz kalmaktadır. Bunun sebebi patronların gözlerinin doymazlığı yanı sıra işçilerin örgütsüzlüğüdür. Bu sürecin bizler açısından en önemli kazancı örgütlü işçilerin yenilmeyeceğini öğrenmemiz oldu. Hepimiz ayrı ayrı bir yerlere dağılmışken bizleri yan yana getiren Patronların Ensesindeyiz Ağı sayesinde ancak örgütlü şekilde mücadele edince haklarımızı elde edebileceğimizi öğrendik. Bundan dolayı kendilerine çok teşekkür ediyoruz.

Bizler hak gaspına uğrayan işçilerin bir bölümüydük, yalnızca Üniteks’in, Cu Tekstil’in hatta markaların Zara, Bershka gibi İnditex grubunun bu işte sorumluluğu olduğunu düşünüyorduk. Verdiğimiz mücadele bu sermaye gruplarını tedirgin etmiş, bizlerin taleplerini karşılamak zorunda bırakmıştır. Bu mücadeleye devam edeceğiz, nakış ve dijital bölümünde çalışmış arkadaşların haklarının derhal ödenmesi için onlarla yan yana mücadele etmeye devam edeceğiz. Çelik Nakış’ın, Üniteks’in, Cu Tekstil’in, Zara’nın ve İnditex’in diğer işçi arkadaşlarımızın mağduriyetini giderene kadar arkadaşlarımızı yalnız bırakmayacağız. Patronların işçileri bölmesine ve köle gibi çalıştırmasına izin vermeyeceğiz. Bu verdiğimiz mücadele bir başlangıçtır. Fason üretim başta olmak üzere, sahte sigortalılık, fazla çalışma süreleri ve güvencesiz çalışmaya karşı mücadelemize devam edeceğiz. İşçilerin birliği patronları mutlaka yenecektir.”

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İşçilerin “Akkuyu Raporu”: PE Akkuyu İşçileri Dayanışma Ağı röportajı

Emek hareketinin yükselişe geçtiği, farklı sektörlerden emekçilerin omuz omuza vererek haklarını elde etmek amacıyla yurdun …

0 0 votes
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x