DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

Sığınmacı işçi sömürüsünde sınır yok

Grup 2 Medikal adlı şirkette çalışan üçü sığınmacı, biri Türk 4 işçi, bundan yaklaşık üç yıl önce firmanın sahibi makineleri kaçırıp işletmeyi kapatınca üç aylık maaşlarını alamadan işsiz kaldılar.

Aradan geçen üç yılın ardından Ankara’da Patronların Ensesindeyiz’e ulaşan işçiler, yaşadıklarını anlattı.

“Kriz var” denilerek maaşlarını çalıştıkları süre içerisinde alamayan işçiler, sabah 8.30-18.00 arası mesai yaptıklarını, bazen fazla mesaiye de kaldıklarını ancak maaş alımında sorun yaşadıklarını dile getirdi.

En sonunda patronun kriz var diyerek içerdeki malları ve makineleri de kaçırarak şirketi kapattığını belirten işçiler, maaş ve sigorta konusunda da dikkat çeken bilgiler verdiler.

Buna göre Iraklı olan üç sığınmacı işçi sigortasız olarak çalıştırılırken, sadece Türk işçiye sigorta yapıldığı, Türk işçi iki bin 500 lira alırken, sığınmacı işçilerin bin 250 liraya çalıştırıldığı ifade edildi.

Türk işçinin içerde yaklaşık 8 bin liralık alacağı kalırken, sığınmacı işçilerin de yaklaşık 3 bin lira alacaklarının kaldığı öğrenildi.

Konuya ilişkin hukuki girişimde bulunmaya hazırlanan işçiler, patronun aradan geçen süreçte sürekli “ödeme yapacağım” dediğini, ancak hiçbir ödeme yapmadığını dile getirdi.

Öte yandan Grup 2 Medikal adlı firmanın sahibi Fırat Korkut, işçilerin avukatına yaptığı açıklamada, “Meseleyi anlıyorum, kötü niyetli değiliz, biz işçilerin hakkını yemek için böyle yapmıyoruz” iddiasında bulunurken, “Piyasaya ve devlete bir milyon borcum var, ödeyemiyorum” dedi. Korkut, sigortasız ve yarı fiyatına çalıştırdığı sığınmacı işçilerle ilgili ise, “Ben işçi arkadaşlara iş açtım, ekmek verdim, onlara iyi davrandığımı düşünüyorum” ifadesini kullandı.

İşçiler, sigortasız, düşük ücretle ve zor koşullar altında çalışan, haklarını alamayan sığınmacı işçilerin de kendileri gibi Patronların Ensesindeyiz’e ulaşmaları çağrısında bulundu.

 

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Senamoni Güzellik Merkezi patronu kadın işçiyi önce fazla mesaiye zorladı sonra küfür etti

Kadıköy’de faaliyet göstermekte olan Senamoni Güzellik Merkezi’nde çalışan bir kadın işçi Patronların Ensesindeyiz Ağı’na ulaşarak …

0 0 votes
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x