25 Mayıs 2024, Cumartesi

ANKARA ÖZEL BEŞFEN KOLEJİ PATRONU, ÖĞRETMENLERİN İDDİALARINA YANIT VERDİ

PE Özel Okul Öğretmen Dayanışma Ağı’na ulaşan Ankara Keçiören Özel BeşFen Koleji öğretmenleri maaşlarının ödenmediği ve okulda sorunlar yaşadıklarını anlatmıştı. Öğretmenlerin PE Ağı’na aktardıkları bu sorunlara ilişkin okul patronundan yazılı bir yanıt geldi.
İletişim adresimize yollanan bu yanıtta, öğretmenlerin ileri sürdüğü iddiaların önemli bir bölümü reddediliyor. Öte yandan açıklamada kimi iddiaların doğrulandığı, kiminin ise yanıtsız bırakıldığı görülüyor. Örneğin öğretmenler okulda su ve çay için para ödemek zorunda olduklarını söylemişlerdi, yapılan açıklama bunu teyit ediyor. Öğretmenlerin ifade ettiği ücretlerin bir bölümünün elden ödendiği iddiası ise yanıtsız bırakılıyor.
Okul patronunun imzasıyla yollanan bu e-postayı üzerinde hiçbir değişiklik yapmadan yayınlıyor, öğretmenlerin dile getirdiği sorunların takipçisi olmayı sürdüreceğimizi belirtiyoruz.

Okul patronunun yolladığı mektubun tam metni:

KAMUOYUNA SAYGIYLA DUYURULUR
Patronlarınensesindeyiz.Org Sitesinde Yer Alan Şikayete İlişkin Olarak Özel Beşfen Okulları Yönetiminin Cevabı

Haber metninde yer alan ve kurumuzda çalıştığını iddia eden şahıs yada şahıslar tarafından ifade edilen tüm iddialar asılsız olup tamamıyla kurumumuzu karalamaya yönelik iftira ve ifadelerdir.

2003 yılından beri başarıyla ve özveriyle eğitim faaliyetlerini sürdüren Özel Beşfen Okulları her zaman görevini ciddiyetle yapan ve mesleğinin sevgisini yüreğinde taşıyan tüm öğretmenlerimizin yanında olmuş ve bundan sonraki süreçte de olmaya devam edecek bir kurumdur.

Okulumuz 2019-2020 Eğitim Öğretim dönemine yine büyük bir heyecanla başlamış ve aynı heyecanı aynı şevkle devam ettirmektedir.

Kurumumuzda çalıştığını iddia eden şahıs yada şahısların ifadelerine göre kurumumuzda çalışan tüm öğretmenlerin maaşlarını alamadığını veya eksik aldığı belirtilmiş olup sene başından beri temel kadromuzda hiçbir öğretmen değişikliği yapılmamış, derslerimiz hiçbir gün boş geçmemiş ve temel kadromuz aynen görevlerine devam etmekte olup, veli ve öğrencilerimizin memnuniyetsizliğini ifade ettiği (bu personellerle alakalı tüm veliler okul idaresi tarafından çeşitli toplantılarla dinlenmiş ve ortak bir kararla hareket edilmiştir) ve çalışmalarının idare tarafından da yetersiz bulunduğu 4 personelin görevlerine son verilmiştir. Bu personeller sözleşmelerinin haklı sebeple fesh edileceğini bildikleri için ihtarname yoluyla kendileri önce davranarak sözleşmelerini kendileri fesh etmişlerdir. Bunun haricinde onlarca öğretmenimiz ve yardımcı personelimiz aynı şevkle görevlerine devam etmekte, ödemeleri düzenli olarak yapılmakta olup kurumumuz tarafından her türlü incelemede bunun ispatına hazır olduğumuzu belirtmek isteriz.

Ayrıca iddia sahibi kişilerin ifade ettiği ve farklı rakamlardan bahsettikleri sözleşmelerle ilgili ifadeler tamamıyla gerçeklikten uzaktır. Tüm personellerimiz sözleşmelerini kendi hür iradeleriyle imzalamakta, imzalamadan önce okumakta ve birer örnekleri kendilerine verilmektedir. Personelin kendi imzalarını taşıyan sözleşmelerle ilgili farklı rakam ve durumlar var tespiti tümüyle iftira niteliği taşımaktadır.

İddiada geçen öğretmenlerin su ve çay gibi ihtiyaçlarını okulun ödemediği ifadeleri ise oldukça komik iddialar olur, hiçbir özel sektör sahibi personeline ücretsiz bir şekilde su ve çay hizmeti yapmak zorunda değildir. Bilindiği üzere bırakın özel sektörü devlet kurumlarında dahi su,yemek ve çay ihtiyaçlarını memurlar kendileri karşılamaktadır.

Ayrıca yıllardır tüm öğretmenlerimizin kırtasiye giderleri okulumuz tarafından karşılanmakta olup,hiçbir zaman tahta kalemine varıncaya kadar öğretmenlerimizden bir ürün temini istenmemiştir. Bunun yanında geçen seneki eğitim kadromuzda değişiklik yapılması tüm özel okulların yapmış olduğu bir uygulama olup öğretmenlerle bir yıllık sözleşmeler imzalamadığımız için gerek öğretmenlerimizin kurumumuzdan ayrılması gerekse kurumun öğretmenle çalışmaya son vermesi özel okul piyasasının olağan karşılanan bir durumudur. İddia sahibi kişi yada kişilerin şikâyetçi olduğu geçen seneki kadromuzla değişiklik yapılmasına ilişkin olarak okullar açılmadan 2 hafta önce yaptığımız okul veli tanışma toplantısında öğretmen kadromuzda değişiklik yapıldığını gördükleri halde neden derhal iş sözleşmelerini fesh etmemişlerdir?

Ve beraberinde ağustos ayından beri maaş alamadıklarını iddia etmelerine karşın ağustos ayında hiçbir öğretmenimizin İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne teklifi yapılmamış olup tüm tekliflerimiz eylül 2019 tarihinde yapılmıştır. Eylülde göreve başlayan öğretmenlere neden ağustos ayından itibaren maaş ödememiz gerektiği iddiası ise tam bir muammadır.

Tüm bu iddiaların resmi kayıtlarımız eşliğinde asılsız olduğunu her zaman ispata hazır olduğumuzu bildirir,Özel Beşfen Okulları olarak daha da sağlam adımlarla eğitim sektöründe hizmet vermeye devam edeceğimizi kamuoyuna saygıyla bildiririz.

Özel Beşfen Okulları Yönetimi Adına

Kurucu Hatice KÜÇÜK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!