20 Haziran 2024, Perşembe

Adana Doğa Koleji velileri basın açıklaması yaptı

Hakları için mücadele eden Doğa Koleji emekçileri dün ülkenin birçok yerinde boykot başlamıştı. Bugün Adana Doğa Koleji velileri bir basın açıklaması yaparak yaşadıkları mağduriyeti dile getirdiler.

Adana Doğa Koleji Kampüsü önünde bir araya gelen veliler “Okulumuza Sahip Çıkıyoruz” başlıklı bir basın açıklaması gerçekleştirdiler. Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Bizler Adana Doğa Koleji velileri olarak, mağdur edilen çocuklarımız ve öğretmenlerimiz için buradayız.

Tüm Türkiye’deki Doğa Kolejlerinde olduğu gibi Adana Doğa Kolejinde de öğretmenlerimizin maaşları son bir yıldır gecikerek ödenmekte olup son üç aydır tek kuruş dahi maaş ödenmemiştir.

Öğretmenlerimiz üç aydan beri borçlanarak asgari düzeyde yaşamaya çalışmış, borç dahi bulamayanlar evindeki eşyalarını, parmağındaki yüzükleri satmak zorunda kalmış, bu soğuk kış aylarında evindeki elektrik ve doğal gazları kesilmiş, kiralarını ödeyememişlerdir. Bazı öğretmenlerimiz dolmuş parası dahi bulamayıp okula yürüyerek gelmektedirler.

Tüm bunlara rağmen çocuklarımızın eğitimlerinin kesintiye uğramaması için öğretmenlerimiz her türlü fedakarlığı yapmaya devam etmişlerdir. Ancak, okuldan ayrılan ve yerine yenisi alınamayan öğretmenler nedeniyle pek çok ders boş geçmekte, genel merkezdeki sözde mali sorunlar nedeniyle merkezi sınavlar ertelenmektedir. Gelinen bu aşamada çocuklarımız eğitim alamaz duruma düşürülmüş, öğretmenlerimiz eğitim veremez hale getirilmiştir.

Dönem başında tüm eğitim ücretleri biz veliler tarafından peşinen ödenmiş olmasına rağmen toplanan eğitim ücretleri başka kaynaklara aktarılmış ve okul aciz duruma düşürülmüştür. Dönem başından beri hem öğretmenlerimiz hem biz veliler sürekli oyalanmaktayız.

Eğitime devam eden fedakar öğretmenlerimizin ve bizlerin artık dayanacak güçleri kalmamış, umutlarımız tükenmiştir. Bu durum öğretmenlerimizi, çocuklarımızı ve biz velileri içinden çıkılamaz duruma düşürmüştür. Bu yıl sınava girecek 8. ve 12. sınıflarda okuyan binlerce öğrencinin geleceği ile oynanmaktadır.

Tüm bunlar olurken bu okula ruhsat veren ve tüm aşamalarda denetim ve yaptırım sorumluluğu olan Milli Eğitim Bakanlığı ise bu duruma seyirci kalmakta, mağduriyetin finansal çözümüne yönelik hiçbir adım atmamaktadır.

Adana Doğa Koleji velileri olarak bizler, çocuklarımızın ve öğretmenlerimizin mağduriyetleri devam ettiği sürece sesimizi duyurmaya devam edeceğimizi ve mağduriyete neden olan tüm sorumlular hakkında yasal haklarımızı kullanacağımızı kamuoyuna bildiririz.”

Basın açıklamasında sonra Patronların Ensesindeyiz’e bilgi veren bir veli, “Devletin bir an önce bu soruna el atması gerekiyor. Bu sorun gittikçe büyüyecek. Eğer ekonomik kiriz böyle bir okulu etkilediyse artık söyleyecek bir şey yok.” dedi.

Başka bir veli ise, “Biz mayıs ayından beri rezil durumdayız. Ne yattığımızı biliyoruz, ne kalktığımızı. Ne devlet sahip çıkıyor bize, ne basın duyuyor sesimizi. Ben Aralık ayından paramı ödedim, ama mal sahibi Metal Yapı Konut ve Vedat Saçaklıoğlu bize bu hizmeti vermiyor. Bu nitelikli dolandırıcılık değil de nedir? Simit Sarayı’nı bile alıyorlar, ama bizi almıyorlar. Bu çocuklar geleceğin avukatı, doktoru, milli eğitim bakanı…” dedi.

Bir diğer veli de, “Buradaki öğretmenler de, burada çalışan elemanı da, temizlikçisi de, güvenlikçisi de maaş alamadan çalışıyorlar. Biz de burada çocuklarımız kapıdan girerken çocuklarımıza ne söyleyeceğimizi bilemiyoruz. Ben çocuğumun geleceğiyle ilgili endişeliyim. Biz buraya geldik, sesimizin duyulmasını istiyoruz. Artık Milli Eğitim Bakanı, eğer bakansa, lütfen bir şey yapsın.” diyerek isyan etti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!