25 Mayıs 2024, Cumartesi

Doğa Koleji öğretmenlerine çağrı: Emeğimizin betona gömülmesine izin vermeyelim

Doğa Koleji Öğretmenlerine,

Doğa Koleji’nde, haftalardır süren oyalama taktiklerine ve baskılara aldırmayıp, aylardır alamadıkları maaşları ve özlük hakları için mücadele eden tüm öğretmen arkadaşlarımızı selamlıyoruz.

Doğa Koleji’nin sahibi olan Metal-Yapı şirketi uzun süredir yüklü borçları sebebiyle okulu satmaya çalışıyor. Öğretmenleri okulun satışı gerçekleştiğinde maaşların ödeneceğine ikna etmeye ve hak arama çabasını durdurmaya çalışıyorlar. Çeşitli kademelerdeki yöneticiler tarafından yürütülen fısıltı gazetesi haberlerine göre okul bir hafta bir inşaat şirketine, diğer hafta Malatyalı bir iş adamına satılıyor.

Yani okul her hafta satılıyor! Her hafta, öğretmenlere yapılacak açıklama için tarih veriliyor, öğretmenlerden o günü beklemeleri isteniyor. O gün geldiğinde ise açıklamanın yapılacağı yeni bir tarih veriliyor. Dalga geçer gibi öğretmenlerle oyun oynamaya kalkıyorlar!

Dışarda veliler “öğretmenlerimizin maaşını verin” diye eylemler yaparken; öğretmenlere “Veliler tepki gösteriyor. Derslerinize girin” diye baskı yapmaya çalışıyorlar. Tehditle, öğretmenlerin yasal haklarını kullanarak hakları için tepki göstermelerini engellemeye çalışıyorlar.

Biliyoruz ki, Doğa Koleji’nin başına gelen çöküş bir yönetim hatası veya talihsizlik değildir; eğitimin özelleştirilmesinin, çeşitli sermaye gruplarının ve tüccarların eline verilmesinin doğal sonucudur. Patronlar eğitimden edinilen geliri diğer sektördeki işlerine; Doğa Koleji örneğinde, inşaata yatırıyorlar.

Sonuçta inşaat çökünce eğitim de çöküyor.

Bugün gelinen noktada, Doğa Koleji’nin bazı kampüslerinde elektrik ve su yok, hatta doğalgaz bile yok, öğrenciler sınıfta kabanla oturuyorlar.

Bu durumda Doğa Koleji satılsa ve yeni sahibi tüm borçları ödese bile bir süre sonra yine aynı durum yaşanacak. Velilerden toplanan binlerce lira yine inşaata ya da başka bir sektöre aktarılacak. Maaşını isteyen öğretmene ise “şu tarihi bekle” denilecek.

Bu yüzden öğretmenlerin şu anda verdikleri mücadele, sadece bugünün mücadelesi değildir ve her durumda devam etmelidir.

Fakir Baykurt’un dediği gibi: Öğretmen yalvarmaz, öğretmen boyun eğmez, öğretmen el açmaz, öğretmen ders verir!

Verilen mücadele büyümelidir. Her kampüste öğretmenler bir araya gelmeli, haklarını öğrenmeli ve hakları için birbirlerinden güç alarak mücadele etmelidir.

Mücadeleyi güçlendirmek için tüm Doğa Koleji öğretmenlerini Patronların Ensesindeyiz ağına katılmaya çağırıyoruz.

Aşağıdaki telefon numarasını arayarak Doğa Koleji Öğretmen Komitesine ulaşın, örgütlenelim, emeğimizin betona gömülmesine izin vermeyelim.

PE Doğa Koleji Öğretmen Komitesi

İletişim için:
05419400514

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!