SIMO Tekstil işçisi Sun Tekstil önünde eylem yaptı

Sun Tekstil’in taşeronu SIMO Tekstil işçileri, direnişlerinin 16. gününde, Sun Tekstil fabrikası önünde eylem gerçekleştirdiler. SIMO Tekstil işçisi sonuna kadar mücadele etmeye kararlı.

Sun Tekstil taşeronu SIMO Tekstil işçileri, geçtiğimiz ay hakları ödenmeden işten çıkarılmışlardı. Kıdem tazminatı, maaş ve fazla mesai, izin gibi hakları ödenmeden işten çıkarılan işçiler, İzmir Çiğli’deki fabrikalarının önünde direnişe başlamışlardı.

İşçiler, direnişlerinin 16. gününde, Torbalı’da Sun Tekstil fabrikası önünde bir eylem gerçekleştirdiler. SIMO Tekstil’in Sun Tekstil’in taşeronu olduğunu belirten işçiler, kimsenin sorumluluktan kaçamayacağını, haklarını alana kadar mücadelelerini sürdüreceklerini belirttiler.

İşçiler basın açıklamasında aşağıdaki ifadelere yer verdiler:

“Patronların bu keyfi tutumlarına seyirci kalmayacağız. Bizlerin talepleri sadece hak ettiklerimizdir. Kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, maaş alacaklarımız, senelik izinlerimiz bunlar yalnızca bizim değil tartışmasız tüm işçilerin temel haklarıdır asla pazarlık edilebilir başlıklar değillerdir. Bu haklarımıza sahip çıkmak için mücadele ediyoruz. Bunun için 18 Kasım’dan bu yana SIMO Tekstil fabrikasının önünde direnişteyiz. Eğer hak ettiklerimiz verilmezse direnişi büyüteceğimizden, SUN Tekstil’in önü başta olmak üzere ürünlerini diktiğimiz tüm markaların önünü direniş alanına çevireceğimizden kimsenin şüphesi olmasın. ”

Sun Tekstil’in dünyaca ünlü Zara, Bershka, Tesco, Marks&Spencer gibi markalara üretim yaptığını belirten işçiler, bu firmaların da yaşananlardan sorumlu olduğunu dile getirdiler. Sun Tekstil önündeki eylemlerini halaylarla sonlandıran işçiler, haklarını alana kadar direnişlerini sürdürmekte kararlılar.

 

 

 

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Doğa Koleji velileri İl Milli Eğitim Müdürlüğü önüne gidiyor

Doğa Koleji’nde yaşanan kriz sürerken veliler konuyu kamuoyunun gündemine taşımak üzere yeni eylemlere hazırlanıyor. Doğa …

Yorum yazın

avatar
  Kaydol  
Bildir