DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

Kayı İnşaat Cezayir şantiyesinde işçiler greve çıktı

Kayı İnşaat’ın Cezayir’de Mayıs 2016 tarihinden itibaren yürüttüğü Bechar Askeri Hastane projesinde işçilerin maaşları 1 senedir ödenmiyor. 1.5 senedir düzensiz yapılan ödemeler 1 senedir neredeyse hiç ödenmediği için 28.11.2019 Perşembe gününden itibaren işçiler grev yapmaya başladı. Mücadelelerini “Emeğimizin karşılığını istiyoruz” dedikleri bir video ile kamuoyuyla paylaşan işçiler, hala Cezayir’de firmanın kampında maaş ödemelerini almak için grev yapıyorlar.

Patronların Ensesindeyiz Ağı ile temasa geçen bir işçi 5 ayda bir defa ücretli izin verdiklerini ve böylece ailelerini görebildiklerini belirtirken Kayı İnşaat’ın kendilerine sigorta dahi yapmadığını da ekledi.

KAYI İNŞAATIN SUÇ DEFTERİ KALIN

Firma 2012 senesinde Esenyurt’taki Marmara Park Alışveriş Merkezi’nin şantiyesinde işçi yatakhanelerinde çıkan yangın sonucu 11 işçinin yanarak can verdiği iş cinayeti ile gündeme gelmişti. Kayı İnşaat Cezayir’de onlarca projede taşeron olarak iş aldı ve neredeyse her şantiyesinde işçilerin maaş ödenmemesi şikayetleri üzerine greve çıkmaları ile tanınıyor. Sadece Cezayir değil Etiyopya, Irak, Azerbaycan, Rusya, Türkmenistan ve Bulgaristan gibi ülkelerdeki şantiyelerinde de işçiler hakları için aynı şirketin şantiyelerinde iş bırakmak zorunda kalırken, AKP iktidarının girdiği her ülkede yeni işler almaya da devam ediyorlar.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından ödül verilen Kayı İnşaat’ın Bechar Askeri Hastanesi’nde çalışan işçiler maaşları ödenene kadar grevi sürdüreceklerini ifade ettiler.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kale Pratt&Whitney işçileri patron zorbalığını anlattı

İzmir Serbest Bölge’de faaliyet yürüten, F-35 uçak motoru parçalarının üretildiği Kale Pratt&Whitney Uçak Motor Sanayi …

Yorum yazın

avatar
  Kaydol  
Bildir