25 Mayıs 2024, Cumartesi

Simo Tekstil işçileri PE Ağı’nda hakları için mücadele edecek

Çiğli Organize Sanayi Bölgesi’nde yer alan Simo Tekstil’de çalışan yaklaşık 200 işçi fabrikanın kapanması gerekçesiyle 1,5 aylık maaş ve fazla mesaileri ile tazminatları da verilmeksizin işten çıkarıldı. Zara, Beshka, Tesko gibi dünyaca markalara üretim yapan Sun Tekstil’in taşeronu olan Simo Tekstil’de işçiler haklarını alacakları bir muhatap bulamıyor.

Simo Tekstil patronunun maaş ve mesailer konusunda işçileri oyaladığı ve maaşların verilmesi konusunda 15 Kasım tarihine söz verdiği ancak kıdem ve ihbar tazminatı haklarını vermeyeceğini beyan ettiği biliniyor. Yalnızca Sun Tekstil için üretim yapıldığını belirten işçiler, fabrikanın kapandığı 26 Ekim’den bu yana  Sun Tekstil yetkilileri ile yapılan görüşmelerde Sun Tekstil’in sorumluluk kabul etmediğini belirtti.

Haklarının takipçisi olan Simo Tekstil işçileri Patronların Ensesindeyiz ağına ulaşarak Çiğli İşçi Evinde yoğun katılımlı bir toplantı gerçekleştirdi. Patronların Ensesindeyiz Ağı avukatının da katıldığı toplantıda işçiler en küçük alacaklarına kadar haklarının peşinden gitme yönünde karara vardılar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!