20 Haziran 2024, Perşembe

Koç Üniversitesi’nden keyfi yıllık izin uygulaması

Koç Üniversitesi, çalışanların yıllık izinlerini tek taraflı dayatmayla belirleyeceği bir uygulamayı başlatıyor. Üniversite 2020 yılından itibaren başlayacak uygulamamın amacını “Dinlenme vakitlerinin etkinliğini arttırmak” olarak açıklasa da esas amacın “çalışanlarımızın yüksek tempo içerisinde odaklarını korumaları ve verimliliklerinin artışının desteklenmesi” olduğunu da ekliyor.
Bu uygulama tek taraflıdır.
Üniversite çalışanlarının görüşü alınmadan izin belirlenemez. Yıllık izinler çalışanların yer alacağı bir “İzin Komisyonu” tarafından belirlenmelidir.
Koç Üniversitesinin uygulamayı çalışanlara duyurduğu e-postayı paylaşıyoruz:

“Değerli Koç Üniversiteliler,

Mutlu ve verimli bir çalışma hayatına sahip olmanın en önemli koşullarından birisi olan dinlenme vakitlerinin etkinliğini arttırmak amacı ile kurumumuz genelinde ‘ortak izin’ uygulamasının 2020 yılı itibariyle hayata geçirileceğini paylaşmak isteriz.

Ortak izin uygulaması ile dinlenme dönemlerindeki bölünmelerin önüne geçilerek, çalışma dönemlerinde de çalışanlarımızın yüksek tempo içerisinde odaklarını korumaları ve verimliliklerinin artışının desteklenmesi amaçlanmıştır. Üniversitemizin akademik takvimi ile birlikte fakülte ve birimlerimizin iş planları azami ölçüde dikkate alınarak tarihler ortak şekilde belirlenmiş olup, resmi ve idari izinler ile birleştirilen ortak izin tarihleri ve izin kullanımının teşvik edileceği dönemler ise çalışanlarımıza daha etkin bir dinlenme süresi yaratabilmek amacı ile destekleyici olarak kurgulanmıştır.

Ortak izinler haricinde de yıllık izinlerin kullanımı alışılageldiği şekilde devam edecektir. Ayrıca Üniversitemizde uygulanmakta olan idari izinler de mevcut durumu ile devam edecektir. Ortak izin tarihlerinin devlet tarafından resmi tatil olarak ilan edilmesi halinde yıllık izin kapsamında değerlendirilmeyecektir.

Ortak izin dönemlerinde tüm akademik ve idari çalışanlarımıza yıllık izin tanımlaması merkezi olarak yapılacaktır. Görevi gereği bu tarihlerde izin kullanamayacak çalışanlarımız olması halinde, ekte bulunan Çalışma Talep Formu doldurularak onay sürecinin işletilmesi gerekmektedir. Onaylanan çalışma talepleri için sisteme yıllık izin girişi yapılmayacaktır. İlgili onay sürecinin işletilmesi için formun çalışma dönemi öncesinde İnsan Kaynakları Direktörlüğü’ne iletilmesi gerekmektedir.

2020 yılında ortak izin olarak belirlenen 23 Nisan Perşembe (resmi tatil) sonrası 24 Nisan Cuma (1 gün), 19 Mayıs Salı (resmi tatil) öncesi 18 Mayıs Pazartesi (1 gün)tarihlerinde kampüs hizmetleri sınırlı olarak devam ettirilecektir.

2020 yılında kampüs ve lokasyonlarımızın (Koç Üniversitesi Hastanesi hariç) kapalı olacağı ortak izin tarihleri ise 20 Ağustos Perşembe – 30 Ağustos Pazar (11 takvim günü) olarak belirlenmiştir. Bu tarih aralığında kampüste yeme-içme, ısıtma-soğutma vb. hizmetler sunulmayacaktır.

2020 yılında ayrıca bahar tatili (spring break) döneminde kampüs açık olmakla birlikte, çalışanlarımızın dinlenmesi ve izin kullanımı teşvik edilecektir. 6-10 Nisan 2020 olarak belirlenmiş Spring Break haftasında 1 gün idari izne ek olarak toplam izin günü 15 ile 30 gün arasında olan çalışanların en az 2 gün, 30 günden fazla olan çalışanların ise en az 4 gün izin kullanması önerilmektedir.

Ortak izin günleri her yıl mümkün olduğunca erken bir dönemde duyurularak, birimlerimizin iş akışlarını düzenleyebilmeleri ve çalışanlarımızın izin planlamaları yapabilmeleri için fırsat sağlanmış olacaktır.

Bu uygulama ile tüm çalışanlarımıza verimli bir tatil dönemi geçirmelerini dileriz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!