25 Mayıs 2024, Cumartesi

İzmir Şehir Hastanesi’nde işten çıkarmalar ve hak gaspları sürüyor

İzmir Şehir Hastanesi şantiyesinden Patronların Ensesindeyiz ağına ulaşan Alp Erdem Elektrik şirketi bünyesinde çalışan 3 işçi gerekçe gösterilmeden işten atıldıkları bilgisini ilettiler. İşten atılma öncesinde sigortalarının eksik yattığını, maaşlarının konuşulan rakamdan daha düşüğe çekilerek işbaşı yaptırıldığını, AGİ’nin maaşın üstüne ekleneceği söylenmesine rağmen maaşa içine eklenerek verildiğini ve ücretin iyice düşürüldüğünü belirtiler.

İşçilerin aktardığına göre, 08.00-18.00 saatlerinde çalışmalarına rağmen imzalatılan puantajlarda çalışma saati 08.00-17.00 olarak gösteriliyor. Çay molasının olmadığını, fazla mesai ücretinin verilmemekle birlikte resmi tatilde çalıştırılıp mesai alamadıklarını, rapor alan bir işçinin de parasının kesildiğini bildirdiler.

Geç ödeme yapılması gibi sorunların yanında fiziki koşullar ile hijyen ve sağlık koşullarının çok kötü olduğunu, haklarını almak için hukuki süreci başlatacaklarını; ancak bunun yeterli olmadığını, bu hak gasplarının her yerde yaşandığını ve yaşanacağını, bu düzen değişmedikçe bunun süreceğinin bilincinde olarak hareket edip örgütleneceklerini ifade ettiler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!