DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

İzmir Şehir Hastanesi’nde işten çıkarmalar ve hak gaspları sürüyor

İzmir Şehir Hastanesi şantiyesinden Patronların Ensesindeyiz ağına ulaşan Alp Erdem Elektrik şirketi bünyesinde çalışan 3 işçi gerekçe gösterilmeden işten atıldıkları bilgisini ilettiler. İşten atılma öncesinde sigortalarının eksik yattığını, maaşlarının konuşulan rakamdan daha düşüğe çekilerek işbaşı yaptırıldığını, AGİ’nin maaşın üstüne ekleneceği söylenmesine rağmen maaşa içine eklenerek verildiğini ve ücretin iyice düşürüldüğünü belirtiler.

İşçilerin aktardığına göre, 08.00-18.00 saatlerinde çalışmalarına rağmen imzalatılan puantajlarda çalışma saati 08.00-17.00 olarak gösteriliyor. Çay molasının olmadığını, fazla mesai ücretinin verilmemekle birlikte resmi tatilde çalıştırılıp mesai alamadıklarını, rapor alan bir işçinin de parasının kesildiğini bildirdiler.

Geç ödeme yapılması gibi sorunların yanında fiziki koşullar ile hijyen ve sağlık koşullarının çok kötü olduğunu, haklarını almak için hukuki süreci başlatacaklarını; ancak bunun yeterli olmadığını, bu hak gasplarının her yerde yaşandığını ve yaşanacağını, bu düzen değişmedikçe bunun süreceğinin bilincinde olarak hareket edip örgütleneceklerini ifade ettiler.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2 aydır maaşları ödenmeyen Point Kargo işçileri ücretlerini istiyor

Point Kargo’da çalışan işçiler, yoğun çalışma saatlerine rağmen iki aydır maaşlarını alamıyor. Özellikle pandemi döneminde …

0 0 vote
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x