DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

Altayçeşme Semt Evi’nden açıklama: Semtimizin belediye işçilerine…

Kamudaki diğer taşeron işçileri gibi belediye işçileri de 2018 yılında sözde kadroya geçirildi. Ancak taşeronda çalışırken yaşanan sorunlar çözülmedi. Tersine büyüdü. “Herkese kadro” işinin bir aldatmacadan ibaret olduğu, AKP’nin seçim yatırımının bir parçası olduğu kısa sürede görüldü. 

Belediye işçileri, diğer kamu kuruluşlarındaki işçilerden farklı olarak, bir de bağlı bulundukları belediyelerin toplu sözleşmelerdeki tutumundan kaynaklı sorunlar yaşadı.
Maltepe Belediyesi’nde de durum farklı değil.

– Toplu sözleşme imzalanmasına rağmen uygulanmıyor,
– Belediye, geçmişe dönük farkları vermeyi kabul etmiyor,
– İşçiler, YHK sözleşmesindeki düşük zam oranlarına mahkum ediliyor,
– Ücretler enflasyon karşısında kuşa dönüyor,
– Taşerondan geçen işçilerle belediye işçileri arasındaki devasa ücret uçurumu devam ediyor.

Sorunlar saymakla bitmiyor… Bunlara bir de bu duruma karşı çıkan işçilere yönelik baskılar ekleniyor.

Toplu sözleşmeye ilişkin dava sürüyor. Ama mahkemeden olumlu bir sonuç çıkması için bile belediye işçilerinin örgütlü davranması gerekiyor. 

Herkes önümüzdeki toplu sözleşme döneminin çok önemli olduğunu söylüyor. O halde Haziran 2020’ye hazırlanmak gerek… Ama bugün devam eden sorunların çözümü için sadece o tarihi bekleyemeyiz. Bugün yan yana gelmeden, sonraki sözleşmeye de hazırlanamayız.

Bu konuda, belediye işçilerinin de örgütlülüğünü güçlendirmek için var olan Patronların Ensesindeyiz Haberleşme, Mücadele ve Dayanışma Ağı ile iletişime geçebilir, bu ağ üzerinden diğer belediyelerde çalışan işçilerle de dayanışmanızı güçlendirebilirsiniz. Yaşanan sorunları buraya bildirebilir, teşhir edilmesini sağlayabilirsiniz. 

Patronların Ensesindeyiz Ağı’na, telefon ve e-postanın yanı sıra Altayçeşme Semtevi kanalıyla da ulaşabilirsiniz. Semtevimizde yan yana gelebilirsiniz; sorunlarınızı konuşabilir, birlikte çözüm arayabiliriz. İşçi hakları, toplu sözleşme süreçleri gibi başlıklarda birlikte eğitimler düzenleyebilir, avukatlarımızın katılımıyla soru cevap günleri yapabiliriz. 

Sokağı süpürürken ya da bakım onarım çalışması yaparken, soluklanıp, sıcak bir çay içmek isteyen dostlarımıza da kapımız her daim açık.
 
Semtevi, sadece semt sakinlerinin değil, belediye işçilerinin de evidir. 
 
Altayçeşme Semt Evi

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

PE Doğa Koleji Öğretmen Komitesi’nden açıklama

Dört aydır maaşları verilmeden çalıştırılan, çeşitli baskılara ve bezdirme uygulamalarına maruz kalan Doğa Koleji öğretmenlerinin …

Yorum yazın

avatar
  Kaydol  
Bildir