21 Haziran 2024, Cuma

Patronların Ensesindeyiz BEGOS işçileri dayanışma ağından açıklama

Sevgili BEGOS işçisi,

TR İnter Tekstil işçileri gece gündüz çalıştı, saatlerce fazla mesai yapmak zorunda kaldı, yemek yerine bir poğaça ile çalıştırıldı. Aylarca maaş alamadı. Sonunda patronları haklarını vermeden bir anda ortadan kayboldu. TR İnter işçileri Patronların Ensesindeyiz Ağı’na ihbarda bulundu. Hep birlikte örgütlendik ve haklarımız için direnmeye karar verdik.  Patronların zorbalığını, yapılan haksızlıkları duyurduk, TR İnter işçilerinin sesi olmaya çalıştık. Avukatlarımızın katılımıyla haksızlıkları tespit edip nasıl mücadele edeceğimize karar verdik. Arkadaşlarımızla birlikte omuz verip mücadelelerine güç katmaya çalıştık.

TR İnter işçileri bu süreçte nasıl sömürüldüklerinin bilincine vardılar, haklarını öğrendiler ve patronlarından ne istediklerini ve nasıl alacaklarının farkına vardılar. Onlar direnişle güçlenirken patronlar paniğe kapıldı. Biliyoruz ki patronlar emekçilerin örgütlenmesinden, haklarını aramasından korkuyorlar. Biliyoruz ki onlar işçilerin haklarını gaspederken en çok işçilerin örgütsüzlüğüne güveniyorlar. TR İnter işçileri kararlı direnişlerinin sonunda 2,5 aydır alamadıkları maaş ve fazla mesailerini aldılar, kazandılar!

BEGOS’ta diğer fabrikalarda da benzer koşullar olduğunu biliyoruz. Patronların kriz bahanesi ve kriz korkutmasıyla insanları daha ucuza ve daha çok çalıştırdıklarını biliyoruz. Senin de sömürüldüğünü, uzun saatler çalıştırıldığını, fazla mesai ücretlerinin doğru dürüst ödenmediğini ve haklarına el konulduğunu biliyoruz. İşte bu yüzden patron takımına “Meydan size kalmadı” demek için, kriz fırsatçılarına emeğini yağmalatmamak için ilk yapılması gereken belli:

Birlikte hareket etmeliyiz, dayanışmalıyız, örgütlenmeliyiz. 

Hakları yenen, baskı gören, fazla çalıştırılan, kendini tehdit altında gören emekçiler olarak biraraya geliyoruz. Patronların Ensesindeyiz Dayanışma, Haberleşme ve Mücadele Ağı’nda toplanıyoruz.

Hiçbir işçinin, hiçbir emekçinin sömürü ve zorbalık karşısında yalnız kalmasına izin vermeyelim.

Nerede bir hak gaspı yaşıyorsan veya yaşandığını biliyorsan, birlikte mücadele etmek ve hakkını aramak için bize ulaş, birlikte mücadele edelim.

Patronların Ensesindeyiz BEGOS İşçileri Dayanışma Ağı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!