DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

İş Bankası’nda emekçilerin kreş hakkı geriliyor

Türkiye İş Bankası’nın Tuzla Teknoloji ve Operasyon Merkezi’nde (TUTOM) faaliyet gösteren anaokuluna 2019-2020 senesinde ilk kez başvuruda bulunacak banka emekçilerinin 2016 yılında doğan çocukları okula artık kura çekimi ile alınmaya başlandı.

Bankanın aldığı karara göre, daha önceki yıllarda anaokulundan yararlanan ve halen çocuğu olan emekçilerin, yaptıkları başvurular kapasite gerekçe gösterilerek kabul edilmezken ilk kez başvuru yapacak velilerin de 2016 yılında doğan çocukları kura ile alındı. Kura sonucu 3 çocuk kontenjan dışı kalırken, birden fazla çocuğu olanlar ise hiçbir haktan yararlanamadı.

Banka emekçileri bu yıl çocuklarını kreşe verememenin korkusunu yaşadıklarını, başvurunun çok daha fazla olması durumunda önümüzdeki yıllar ne olacağını bilemediklerinden yakınıyor. Karar bankanın emekçileri arasında tedirginlik yaratırken İş Bankası emekçilerini temsil iddiasındaki Basisen’in (Banka Finans ve Sigorta İşçileri Sendikası) konuyla ilgili bir girişimi bulunmuyor.

Patronların Ensesindeyiz Dayanışma Ağı içinde yan yana gelen İş Bankası emekçileri işyerindeki haklarının savunulmaya ve geliştirilmeye ihtiyacı olduğunun altını çiziyor. Sendikanın bu nitelikten oldukça uzak olduğunu belirten iş yeri komitesi, somut gündemler çerçevesinde emekten yana bir birliğin güçlendirilmesi için Patronları Ensesindeyiz Dayanışma Ağı yoluyla bir araya gelme ve komiteyle temas kurma çağrısında bulunuyor.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Metalde greve hazırlanılırken, MESS’ten yeni ücret teklifi

Metal işçileri greve hazırlanırken, Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ücret teklifini revize etmek üzere bugün sendikaları …

Yorum yazın

avatar
  Kaydol  
Bildir