20 Haziran 2024, Perşembe

Manisa Klimasan’da Hukuksuz İşçi Çıkarma

Coca Cola, Pepsi, Efes, Tuborg gibi firmalarla çalışan Klimasan’da standart olarak her yıl Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında yaşanan işten çıkarmaların bir benzeri bu yıl da yaşandı.

Haziran ayında 185, Temmuz ayında ise yaklaşık 235 kişinin işine son verildiği, Ağustos döneminde de işten çıkarmalara devam edildiği belirtildi.

Patronların Ensesindeyiz ağına ulaşan işçiler, kendilerine şantaj yoluyla istifa dilekçeleri imzalatılmak istendiğini belirttiler.

İŞÇİNİN ÖNÜNE “ÖZEL NEDENLERİMDEN DOLAYI AYRILMAK İSTİYORUM” DİLEKÇESİ

İnsan Kaynakları tarafından işçilere imzalatılan dilekçelerde, “Şahsımla ilgili bir takım özel nedenlerden dolayı gerekli motivasyonu sağlayamadığımdan dolayı iş görme borcumu layığıyla yerine getiremeyeceğimi ve Klimasan bünyesindeki çalışmama devam edemeyeceğimi bildirmek isterim. Yasal haklarımın ödenmesi koşulu ile iş akdimin feshedilmesini arz ederim.” ifadeleri yer aldı.

Dilekçeyi imzalamadıkları takdirde haklarının verilmeyeceği ve iş akdinin noter kanalı ile gönderilip 25/2’den feshedilebileceği söylenerek tehdit edilen işçilerin görüşme odasından çıkmalarına ve avukatlarıyla özel görüşme yapmalarına da izin verilmedi.

İşçiler, şirketin işten çıkarmaları istifa gibi göstererek istihdam paketi ile kendisine sağlanan teşvikleri de korumuş olduğunu ifade ediyor.

İSTİFA DİLEKÇESİ YETMEZ! TÜM HAKLARIMI ALDIM DİLEKÇESİ DE İMZALA!

Klimasan A.Ş. İnsan kaynakları personelleri dilekçeyi imzalayan işçilere ise bir şart daha koşarak işçinin “maddi manevi haklarının tamamını aldığını, hiçbir hak talebinde bulunmayacağını” belirten ve iş çıkışını takip eden süreye 45 gün zaman aşımı koyarak 2019 Ağustos, Eylül ve Ekim tarihlerinde yazılmış gibi gösterilen bir dilekçe daha yazdırarak, haklarının mahkemeye gidilmediği takdirde 45 gün sonra ödeneceği vaadinde bulundu.

Bu şekilde, işçilere işe iade davası açmak için tanınan 30 günlük yasal sürenin geçmesi de garanti edildi.

İŞÇİLER PATRONLARIN ENSESİNDEYİZ AĞI İLE İLEŞİTİME GEÇTİ

Bu zorbalık karşısında Patronların Ensesindeyiz Ağı ile iletişime geçen işçiler, şimdi haklarını koruyabilmek için mücadeleye başladı. İşçiler yaşanan bu hukuksuzluğu teşhir etmekte ve birlikte hareket etmekte kararlı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!