Dardanel işçilerinin taleplerini dikkate alın

Çanakkale Dardanel Önentaş Gıda Sanayi A.Ş.’de ton balığı et temizleme bölümündeki işçilerin tamamı dün (18 Temmuz 2019) sabah mesaisine başlamadı. İşyerine gelen 200’ün üzerinde işçi, uzun süredir ağır çalışma koşulları nedeniyle fabrika yönetimine bildirdikleri talepler karşılamayınca tepkilerini böyle gösterdi.

Patronların Ensesindeyiz İletişim Ağı’na ulaşan işçiler fabrikada yaşanan sorunları şöyle ifade etti:

  • Aylardır zorla fazla mesai yapıyoruz.
  • Mesaiye kalmak istemediğimizde “kapı” gösteriliyor.
  • Üstelik fazla mesai sürelerimiz doğru hesaplanmıyor. 45 ya da 50 dakika yapılan fazla mesailer 1 saate tamamlanmadığı için dikkate alınmıyor. Örneğin her gün 2 saat 50 dakika mesai yapsanız bu mesainin 50 dakikası hiç dikkate alınmıyor.
  • İşin erken bitiminde ise tam tersi bir hesaplama yapılıyor.
  • Uzun mesailer sonucu fiziksel ve ruhsal sorunlar yaşıyoruz. Bitap durumdayız.
  • Bordrolarımız bize verilmiyor. Hep bir bahane uyduruyorlar. Bu nedenle ne kadar mesai ücreti aldık, ne kadar BES kesintisi yapıldı bilmiyoruz. Eksik yatan mesai ücretlerimizi talep edemiyoruz.
  • Fazla mesailer dışında başka bir sorun da servisler. Çoğu zaman ayakta gidip geliyoruz. Servis düzeni tam bir karmaşa.
  • Daha önce de çeşitli kereler iş bırakmalar yaşandı ancak bu durum hiçbir şekilde basına yansımadı ve üzeri örtüldü.

Patronların Ensesindeyiz Dayanışma Haberleşme ve Mücadele Ağı Dardanel işçilerinin yaşadığı bu sorunların takipçisi olacak. Dün sabah işçiler yönetimi uyarmış oldu. Fabrika yönetimi tarafından verilen sözlerle şimdilik mesai yeniden başladı. Ancak patron, Dardanel işçilerinin uyarısını ciddiye almalı, verdiği sözleri yerine getirmeli, işçilerin taleplerini karşılamalıdır.

Birlikteliği güçlendirmek için tüm Dardanel işçilerini PE Ağı ile iletişime geçmeye çağırıyoruz. Birlikte davranan işçiler yenilmezler.

PATRONLARIN ENSESİNDEYİZ DAYANIŞMA HABERLEŞME VE MÜCADELE AĞI

 

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Doğa Koleji Çiğli kampüsü velilerinden basın açıklaması

Doğa Koleji İzmir Çiğli kampüsü velileri aylardır maaşlarını alamayan öğretmenlere destek amacıyla basın açıklaması gerçekleştirdiler. …

Yorum yazın

avatar
  Kaydol  
Bildir