Tersanede iş bırakma sonuç verdi

Yalova ve Tuzla’da BM Mühendislik bünyesindeki dört tersanenin işçileri maaşlarının sürekli gecikmeli yatması üzerine gerçekleştirdikleri iş bırakma eyleminin ardından dün paralarını tam olarak aldılar.

Karadeniz Holding’in yüklenicisi olan BM Mühendislik’e bağlı Hatsan, Gemak, Karmarine ve Sedef tersanesinde çalışan işçiler bir süredir maaşlarının zamanında yatmaması yüzünden tepkili. Ayın 15’inde aldıkları asgari ücrete ek olarak elden ödenen fark sürekli gecikiyorken Mayıs ayında asgari tutarın da zamanında ödenmemesi üzerine dört tersanede çalışan yaklaşık üç yüz işçi bir gün iş bırakmış ve 20 Mayıs’a kadar tüm ödemelerin yapılacağı sözünü almıştı.

Her zaman olduğu gibi verilen sözlerin tutulmaması ve maaşların 20 Mayıs’ta da yatmaması üzerine işçiler 21 Mayıs’ta yine iş bırakarak maaşlarının yatmasını sağladılar.

Firma kriz fırsatçılığı peşinde
İşçilere maaşlarını geç ve eksik yatıran şirket bir yandan kendisiyle ilgili “iflas edebilir” söylentisi yayarak işçilerin direncini kırmayı da hedeflemiş durumda. Maaşların gecikmeli ödenmesinin ilerleyen aylarda da süreceğini söyleyen firma yetkilileri “bu şartları kabul etmeyen varsa istifa edip çıkabilir” diyerek krizi fırsata çevirmeye çalışıyor.

Zaten 15 Mayıs’taki ilk iş bırakmadan sonra otuza yakın işçinin istifa edip işten ayrıldığı düşünüldüğünde, patronun tazminatsız fesihler ile birlikte “sorunsuz” bir şekilde işçi çıkarıp kalanları da daha kötü şartlara razı etmeye çalıştığı anlaşılıyor.

Buna karşılık Patronların Ensesindeyiz ağına telefonla ulaşan işçiler de benzer sorunların yaşanmaması birliklerini güçlendirme kararı aldılar. PE avukatlarıyla sürekli olarak iletişimde olan işçiler krizin faturasını ödememek konusunda kararlı olduklarını söylediler.

Yaşananlara dair görüşünü aldığımız bir tersane işçisi “19 Mayıs töreninde bazı parti liderlerinin çektirdiği bir fotoğraf yüzünden tutturmuşlar bi ‘aynı gemideyiz’ gidiyor. O gemileri biz inşa ediyoruz ama gördüğünüz gibi karşılığında maaşlarımızı alamıyoruz. Biz kimseyle aynı gemide değiliz. Bizim gemimizde sadece kendi emeğimiz var ve onu korumak için birleşip örgütleneceğiz” dedi.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Begos’ta toplu işten çıkarma

Buca Ege Giyim Organize Sanayi Bölgesi’nde(Begos) kurulu iki tekstil fabrikasında toplu işten çıkarmaların yapıldığı iddia …

Yorum yazın

avatar
  Kaydol  
Bildir