Tersanede iş bırakma sonuç verdi

Yalova ve Tuzla’da BM Mühendislik bünyesindeki dört tersanenin işçileri maaşlarının sürekli gecikmeli yatması üzerine gerçekleştirdikleri iş bırakma eyleminin ardından dün paralarını tam olarak aldılar.

Karadeniz Holding’in yüklenicisi olan BM Mühendislik’e bağlı Hatsan, Gemak, Karmarine ve Sedef tersanesinde çalışan işçiler bir süredir maaşlarının zamanında yatmaması yüzünden tepkili. Ayın 15’inde aldıkları asgari ücrete ek olarak elden ödenen fark sürekli gecikiyorken Mayıs ayında asgari tutarın da zamanında ödenmemesi üzerine dört tersanede çalışan yaklaşık üç yüz işçi bir gün iş bırakmış ve 20 Mayıs’a kadar tüm ödemelerin yapılacağı sözünü almıştı.

Her zaman olduğu gibi verilen sözlerin tutulmaması ve maaşların 20 Mayıs’ta da yatmaması üzerine işçiler 21 Mayıs’ta yine iş bırakarak maaşlarının yatmasını sağladılar.

Firma kriz fırsatçılığı peşinde
İşçilere maaşlarını geç ve eksik yatıran şirket bir yandan kendisiyle ilgili “iflas edebilir” söylentisi yayarak işçilerin direncini kırmayı da hedeflemiş durumda. Maaşların gecikmeli ödenmesinin ilerleyen aylarda da süreceğini söyleyen firma yetkilileri “bu şartları kabul etmeyen varsa istifa edip çıkabilir” diyerek krizi fırsata çevirmeye çalışıyor.

Zaten 15 Mayıs’taki ilk iş bırakmadan sonra otuza yakın işçinin istifa edip işten ayrıldığı düşünüldüğünde, patronun tazminatsız fesihler ile birlikte “sorunsuz” bir şekilde işçi çıkarıp kalanları da daha kötü şartlara razı etmeye çalıştığı anlaşılıyor.

Buna karşılık Patronların Ensesindeyiz ağına telefonla ulaşan işçiler de benzer sorunların yaşanmaması birliklerini güçlendirme kararı aldılar. PE avukatlarıyla sürekli olarak iletişimde olan işçiler krizin faturasını ödememek konusunda kararlı olduklarını söylediler.

Yaşananlara dair görüşünü aldığımız bir tersane işçisi “19 Mayıs töreninde bazı parti liderlerinin çektirdiği bir fotoğraf yüzünden tutturmuşlar bi ‘aynı gemideyiz’ gidiyor. O gemileri biz inşa ediyoruz ama gördüğünüz gibi karşılığında maaşlarımızı alamıyoruz. Biz kimseyle aynı gemide değiliz. Bizim gemimizde sadece kendi emeğimiz var ve onu korumak için birleşip örgütleneceğiz” dedi.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Doğa Koleji Çiğli kampüsü velilerinden basın açıklaması

Doğa Koleji İzmir Çiğli kampüsü velileri aylardır maaşlarını alamayan öğretmenlere destek amacıyla basın açıklaması gerçekleştirdiler. …

1
Yorum yazın

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
nazmiye Recent comment authors
  Kaydol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
nazmiye
Ziyaretçi
nazmiye

merhaba ben bir temizlik görevlisiyim adanada yaßıyorum beş yıla yakın erkan okullarinda calıştım son 2 yıldır eziyet üstüne eziyet en son dayanamayıp patronun yanina gittim ve ya beni işten cıkarın yada bir cözüm bulun diye bana iki secenek sundu biri iki ayın maaşı ve işsizlikten yaralanmam digeri baska şubeye iki ayın birini ayın sonuna kadar calıştim ve ben işsizligi sectim cünku hic tazminatdan bahsetmedi verirler diye muhasebeye gönderdi muhasebeci iki ayın maaşı vereceklerini tazminatımıda bankaya yatıracaklarıni ve yanımada kendilerinden bir personel vereceklerini ve ben parayi cekip o personele verecegimi söylediler bende kabul etmedim şimdi avukata verdim iş yerini ne olacak… Devamını oku »