Patronlar işçinin oy kullanmasını engelleyemez

Bazı patronların seçim günü, işçilerine oy kullanmaları için izin vermeyeceği ihbarlarının alınması üzerine TKP Emek Merkezi bir açıklama yayımladı. Açıklamada oy kullanmak için işyerinin işçilere izin vermesinin zorunlu olduğu belirtilerek aksi şekilde davranan patronların suç işlemiş olacakları vurgulandı.

TKP Emek Merkezi, bir açıklama yayımlayarak seçim günü için önemli bir uyarı yaptı. Açıklamada, yerel seçimlerin yapılacağı Pazar günü çalışmayı sürdürecek işyerleri bulunduğu ve o gün bazı patronların işçilere işyerinden ayrılmalarına izin verilmeyeceğinin söylendiği belirtildi.

OY KULLANMA İZNİ VERMEYEN PATRONLARI BİLDİRİN”

Seçme hakkının anayasal bir hak olduğu vurgulanan açıklamada, bu hakkın engellenmesinin Anayasa’nın ihlali olduğu ve Ceza Kanunu’nda suç olarak düzenlendiği belirtilerek işçilere bir hatırlatma ve çağrı yapıldı:

“Oy kullanmak için işyerinin size izin vermesi zorunludur. İzin vermeyen patron suç işlemiş olur. Bu durumu Patronların Ensesindeyiz Ağı’na mutlaka bildirin.

Seçme hakkı engellenenlerin bu dayatmaya riayet etme zorunluluğu yoktur. Oy kullanmaya gittiğinizi tanık veya tutanakla ispat eden işçiler çalışmaktan imtina etmiş sayılmazlar. Bu nedenle işten çıkarılmaları veya disiplin cezası almaları hukuka aykırı olacaktır.”

PATRONLARIN ENSESİNDEYİZ AĞI SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAK

Açıklamada, seçim günü işçilere oy kullanmaları için izin vermeyen patronların, Patronların Ensesindeyiz Ağı’na ihbar edilmeleri halinde teşhir edilecekleri ve suç duyurusunda bulunulacağı belirtildi.

Patronların Ensesindeyiz Ağı’na aşağıdaki sosyal medya hesapları üzerinden ya da 0541 940 0514 numaralı telefondan ulaşılabilir.

Facebook: https://www.facebook.com/patronlarinensesindeyiz

Twitter: https://twitter.com/pensendeyiz

E-posta: iletisim@patronlarinensesindeyiz.org

TKP Emek Merkezi tarafından yapılan açıklamanın tam metni şöyle:

‘SEÇİM GÜNÜ İŞ YERİNDEN İZİN ALAMAYAN İŞÇİLER,
PATRONLARIN ENSESİNDEYİZ AĞI İLE İLETİŞİME GEÇMELİ’

TKP Emek Merkezi, bir açıklama yayımlayarak seçim günü için önemli bir uyarı yaptı. Açıklamada, yerel seçimlerin yapılacağı Pazar günü çalışmayı sürdürecek işyerleri bulunduğu ve o gün bazı patronların işçilere işyerinden ayrılmalarına izin verilmeyeceğinin söylendiği belirtildi.
Yerel seçimlerin yapılacağı Pazar günü çalışmayı sürdürecek işyerleri bulunuyor. Bazı patronların o gün işçilere, işyerinden ayrılmalarına izin verilmeyeceğinin söylendiği ihbarları geliyor.

Seçme hakkı, anayasal bir haktır. Oy kullanmayı engellemek, Anayasanın 67nci maddesinde düzenlenen seçme ve seçilme hakkını ihlalidir. Bu hakkın engellenmesi hem özel kanun niteliğindeki 298 Sayılı Kanunda hem de genel Ceza Kanunumuzla suç olarak düzenlenmiş olup yaptırımı doğrudan hapis cezası olarak düzenlenmiştir.

İşçi kardeşlerimize hatırlatıyoruz:

Oy kullanmak için işyerinin size izin vermesi zorunludur. İzin vermeyen patron suç işlemiş olur. Bu durumu Patronların Ensesindeyiz Ağı’na mutlaka bildirin.

Seçme hakkı engellenenlerin bu dayatmaya riayet etme zorunluluğu yoktur. Oy kullanmaya gittiğinizi tanık veya tutanakla ispat eden işçiler çalışmaktan imtina etmiş sayılmazlar. Bu nedenle işten çıkarılmaları veya disiplin cezası almaları hukuka aykırı olacaktır.

Patronları uyarıyoruz:

Seçim günü çalışmak zorunda bıraktığınız işçilere oy kullanmaları için izin vermek zorundasınız. Aksi davranışta bulunan işyerlerini Patronların Ensesindeyiz Ağı teşhir edecek ve suç duyurusunda bulunacak.

Oy kullanması engellenen işçiler; bu durumu ispata yarayan her türlü delille suç duyurusunda bulunabilirler. Bu konuda Patronların Ensesindeyiz Dayanışma Haberleşme ve Mücadele Ağı yanınızda olacaktır.

TKP EMEK MERKEZİ

 

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Özgür Boza Okulları Öğretmen Komitesinden Yeni Açıklama

AÇIKLAMAMIZDIR Biz Özgür Boza Okulları Öğretmen Komitesinin okul yönetiminden talepleri aşağıda sıralanmıştır. Biz bu talepleri …

Yorum yazın

avatar
  Kaydol  
Bildir