DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

D&R el değiştirdi sömürü ise aynı!

Mephisto’dan sonra D&R’da da işten çıkarmalar başladı. Sebepsiz yere işten çıkarılan iki işçi arkadaşımızla D&R’da yaşanan süreci konuştuk. İşçiler “D&R bir gün bile zarar etmek istemiyor acısını bizden çıkarıyor” diyor.

D&R’da işe başladıktan kısa bir süre sonra “performans yetersizliği” bahanesiyle işten çıkarılan iki işçi arkadaşımızla yaşadıkları süreci ve maruz kaldıkları usulsüz uygulamaları konuştuk.*

Merhaba, D&R’da bu süreç nasıl başladı? Biraz bahsedebilir misiniz?

Ali: Ben kitap reyonunda çalışıyordum arkadaşım başka bir reyonda. Bir müddet böyle devam etti. Bizimle birlikte işe giren arkadaşlarla farklı reyonlara dağıldık. Gece çalışması başlamadan önce her şey normal gidiyordu. Gece çalışması başladıktan sonra baya canımıza okudular.

Gece çalışması derken neyi kastediyorsun?

Ali: Gece çalışması mağazanın küçültülmesi için yapılan çalışma… Akşam 9’da başlayıp sabaha kadar taşıma ve tadilat işlemlerini yapıyorduk.

Ahmet: D&R gündüz satışa kapanmasın diye bütün tadilat ve taşıma işlemleri gece yapılıyor. Son iki ayda birçok yerde küçülme ve kapanma işlemi oldu. Gece yapılan bu işleri de bizim iş tanımımıza uymasa bile biz yapıyorduk. Örneğin gündüz oyuncak reyonunda çalışan bir arkadaşım gece çalışmasında tadilat ve koli taşıma işleri yapıyordu.

Gece çalışması için ekstra ücret ödeniyor muydu peki?

Ali: Gece çalışması olduğu zamanlarda para almadığımız zamanlar oldu ve zor koşullarda çalıştık. Birkaç arkadaşımız ile birlikte paralarımızın yatmama meselesine karşı müdürle konuştuk ancak müdürden “öyle bir şey yok” yanıtını aldık.

Ahmet: Ben de şöyle bir şeyler ekleyebilirim; bize açıkça bölge müdürü tarafından personel fazla mesai yapacak ancak ücret verilmeyecek diye söylendi. Ancak bizim baskımız sonucu bu uygulama hayata geçirilmedi. Raporlu izne ayrıldığımızda dahi ücretlerimiz ödenmiyordu.

Bunun dışında başka ne gibi hak ihlalleri vardı?

Ali: Çok enteresan bir olay var. Normalde gece çalışmalarında yemek masrafları şirkete ait. Ancak gece çalışması başladıktan 2 gün sonra yine bir gece çalışmasında pizza söyledik. Ben ödediğimiz paranın fişini kaybettim ve söylemek için müdürün yanına gittim. Fişi kaybettim dediğimde ne fişi dedi o an durumdan habersiz olduğunu anladım. Daha sonra “size kim yemek söyleyin dedi” diyerek azarladı ve bir daha da bize ne yemek verildi ne de parası. Suç yaptıkları…

Ahmet: Gece çalışmasında çok yoğun çalışıyorduk. Ustalarla birlikte gece çalışmasında tadilat taşıma vs. yapıyorduk. Mesaimiz dolduğunda ise işimiz olmasa dahi gidemiyorduk. Sürekli bir yıpratma ve tehdit vardı. Bizim yapmamamız gereken işleri de biz yapıyorduk. Gece çalışmaları sonunda yoğunluktan ve yorgunluktan ciddi rahatsızlık geçiren hastaneye kaldırılan arkadaşımız oldu. Kollarımız koli taşımaktan morarıyordu.

İşten çıkarılma süreciniz nasıl başladı?

Ahmet: “Performans yetersizliği” denilerek çıkarıldık. D&R el değiştirdikten Turkuaz’a geçtikten sonra şubeler küçülmeye ve kapanmaya başladı. Bizi de bu süreçte işe alıp taşıma işlerinde çalıştırıp sonra işten çıkardılar. Son zamanlarda işe alınan ve deneme süreci denilerek işten çıkarılan çok arkadaşımız oldu. Bizi bu süreçte kullanmak için işe aldıklarını düşünüyoruz.

D&R’ın kötü durumda olduğunu mu anlamalıyız buradan, ne dersiniz?

Ahmet: Hayır. Çünkü D&R, Doğan’dan Turkuaz’a geçerken büyük bir zararla alınmış ve şuan kârına kâr katmış durumda. Türkiye’de en büyük mağazalarından biri İstinye Park diğeri ise Akasya, İstinye Park aylık 2 trilyon ciro Akasya ise aylık 1 buçuk trilyon ciro hedefi ile çalışıyor. Zarar etmeleri söz konusu bile olamaz. Tamamen bize baskı uygulamak için uydurulmuş bir argüman. Sebebi bizim az çalışmamız gibi davranılıyor.

Ali: Başka saçmalık ise “fiyat farkı” diye bir kavram. Fiyatı değişen ürünlerin eğer fiyat farkı girilememiş ise bu fark bizden alınıyordu. Bazen yoğunluktan ve çok fazla fiyatı değişen ürün geldiğinden girememiş olabiliyorduk… Bu durum o kadar normalleşmiş ki arkadaşlarımız kendi aralarında bu ay ne kadar fiyat farkı ödeyeceğiz diye hesap yapıyordu.

İşten çıkarıldıktan sonra maaşlarınızı alabildiniz mi?

Ali: Şu an hala bir şey yatmadı. Umarım yatırmazlar da gider dava açarım.

Sizinle birlikte çıkarılan kaç arkadaşınız var? İhtiyaç olmadığından mı çıkarıldığınızı düşünüyorsunuz?

Ahmet: Hepimizi kovar gibi çıkardılar, yakın zamanda bizim bildiğimiz 15-20 kişi çıkarıldı. Ancak internetten baktık iş bulma sitelerinde yeni eleman ilanları yayınlanmaya devam ediyor. “Kullan at” muamelesi yapıyorlar. Seni beğenmedik güle güle diyorlar.

Bu kadar sirkülasyonun olması arkadaşlarımızın da haklarını aramamasına sebep oluyor kalıcı olarak bakmadıkları bir işte hak aramak yerine işlerini daha iyi yapmaları gerektiğini düşünüyorlar.

Bize sürekli aldığımız maaşı hak etmediğimizi ima ediyorlar. İşten çıkarmak için bezdirme yöntemleri uyguluyorlar 10 dakikalık gecikmelerde tutanak tutmalar, yaşadığımız yere çok uzak bir şubeye göndermeler…

Peki, son olarak bu koşullara karşı nasıl devam etmek ne yapmak gerekir, ne söylemek istersiniz?

Ahmet: D&R bir gün bile zarar etmek istemiyor. Acısını bizden çıkarıyor.

Ali: Kesinlikle ses çıkarmak gerekir. Tüm arkadaşlarımızın baskı altında yaşamaya karşı mutlaka haklarını aramaları gerektiğini düşünüyoruz.

Ahmet: Geçici olarak çalışılan yer olsa da en nihayetinde emek veriyoruz ve kötü koşullar altında çalışıyoruz. Bunları bilip susmak olmaz. Bu konuda işçi düşmanlarının karşısında duran patronların yakasına yapışan bir ağ var. “Patronların Ensesindeyiz” ağı… Bütün sömürüye maruz kalmış arkadaşlarımızı Patronların Ensesindeyiz ağında buluşmaya çağırıyoruz.

Siz de yaşadığınız hak ihlallerine karşı Patronların Ensesindeyiz ağına aşağıdaki mail adresinden ya da telefon numarasından ulaşabilirsiniz.

E-mail: iletisim@patronlarinensesindeyiz.org

Tel: 0541 940 0514

* Çalışanların isimlerini değiştirerek yayınlıyoruz.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Mağaza emekçileri normalleşirken hastalanıyor

“Normalleşme” çağrılarıyla birlikte mağazalar açılırken vaka haberleri de artmaya devam ediyor. Patronların Ensesindeyiz Ağı’na konuşan …

0 0 vote
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Shevchenko
Shevchenko
1 yıl önce

D&r’da yapılanlar çin kuzey kore ayarında, ancak sıkıntı şu , belli başlı hak ihlalleri personeli insan yerine koymayan davranışlar ve kısıtlamaların pek çoğu şirketten çok müdür ve müdür müdür yardımcısı kademesi kaynaklı, 2 gün önce personelken bir şekilde müdür yrd. Olan adam personele kan kusturmaya ant içiyor, herkesin birbirini ezerek yükselmesini sağlayan kirli bir sisteme sahip d&r , özellikle akasya şubesinin başındaki müdür olacak şahıs hitler almanyasında rahatlıkla subaylık yapabilir keza ona en yakın müdür yardımcılarıda terfi alabilmek için gözünü kırpmadan bir personelin ölümüne yaralanmasına göz yumabilir, oluşturdukları sistem sömürüden fazlası, bunun adı canilik , akasya d&r dışardan müşteri olarak… Devamını oku »

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x