13 Temmuz 2024, Cumartesi

Kocaeli Şehir Hastanesi şantiyesinde işçiler alacakları için iş durdurdu

Kocaeli Şehir Hastanesinde işçiler sürekli eksik ödenen ücretleri, içerideki alacakları ve çalışma koşullarına karşı tepki gösteriyor. İşçilerin 6 bin ila 29 bin lira arasında değişen ücret alacakları var. Dün şantiyede işçiler alacakları için iş bıraktı.

Alacakları için harekete geçen işçiler, taşeron firma Asen Boya ve ana firma Gama Türkerler’in yetkilileriyle yaptıkları görüşmeden bir sonuç çıkmadı. Bir kısmı eksik ücret ödenen bir kısmı ise uzun süredir ücret alamayan işçilerin 6 bin ila 29 bin lira arasında alacakları bulunuyor.

Dün işçiler şantiye içindeki yönetim binası önünde toplandı. Şirket yetkilileriyle görüşmek isteyen işçilere polis engel olmaya çalıştı. Polisin işçilere şantiyenin devlet-özel ortaklı bir işyeri olduğunu, buraya karşı yaptığınız hareketlerin devlete karşı yapılmış sayılacağını söylemesi dikkat çekti. “burası devletin ise o zaman devlet hakkımız olan maaşların ödenmesini sağlasın” diyen işçiler polisin patronları koruyan tutumuna tepki gösterdi.

Bir süre sonra firma yetkilileri işçilerle görüşmek zorunda kaldı ancak bu görüşmeden bir sonuç alınamadı. Akşam saatlerinde dağılan işçiler bugün alacaklarının ödenmesini bekleyecek.

Kocaeli Şehir Hastanesi şantiyesinde daha öncesinde bir başka taşeron firmanın işçileri de benzer bir durumla karşı karşıya kalmıştı ve bir işçinin vincin üzerine çıkarak eylem yapması sonucu işçiler bir miktar tahsilat yapabilmişti.

Şantiye işçiler ise zor şartlar altında çalışıyor. İşçilerin maaşından şantiyede ayarlanan yerlerde kalma parası olarak günlük 10,5 lira ve 3 öğün yemek için 17,5 lira kesiliyor. Ayrıca işçilerin kullandığı sabundan tuvalet kağıdına kadar birçok masraf taşeron firmalar üzerinden işçilere yansıtılıyor.

Geçtiğimiz günlerde şantiyede çalışan genç bir inşaat işçisi tıkanan boya pompasını açmaya çalışırken yüksek basınçla eline püskürmesi sonucu yaralandı. El derisi yırtılan işçinin, kimyasal maddenin deri altına girmesi sonucu dört parmağını kaybetme tehlikesi yaşadı. 20 gün iş görmez raporu verilen işçi, bu sürenin sonunda tekrar muayene olacak.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!