DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

İlaç mümessillerine paralı çalışma belgesi

Çalıştıkları şirketlerde yoğun satış baskısı ve her an işten çıkarılma korkusu yaşayan ilaç mümessilleri, yeni bir tehditle karşı karşıya bırakılıyor. 2015 yılında Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından yayınlanan “Beşeri ve Tıbbi Ürünlerin Tanıtım Faaliyetleri Hakkında Yönetmelik” hükümlerine göre; ilaç mümessillerine sertifika zorunlu hale getirilmişti. Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nin düzenlediği eğitim programına 1600 TL ödeyerek katılan mümessiller, sınavda başarılı olmak kaydıyla sertifika alabiliyor ve firmalarda ürün tanıtım temsilcisi unvanı ile çalışabiliyorlar.

Daha önce lise mezunlarının katılabildiği sertifika eğitimlerine, 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren en az ön lisans mezunları katılabilecek ve bu tarih itibariyle lise mezunları sertifika eğitimlerine katılamayacak ve 1 Ocak 2019 itibariyle sertifika sahibi olmayan lise mezunları işten çıkarılacak.

1600 TL ücret ödeyerek eğitim alan ve başarılı olan mümessillere verilen sertifika artık tek başına geçerli olmayacak. Sertifika sahibi ilaç mümessillerinin, 356 TL ücret ödeyerek “Ürün Tanıtım Temsilcisi Kimlik Kartı” alması da zorunlu tutuluyor.

Yeterlilik Belgesi Olmayan İşten Çıkarılacak

1 Ocak 2019 itibariyle kimlik kartına sahip olunmadığı sürece, ilaç mümessilleri hiçbir şekilde tanıtım yapamayacaklar. Aktif çalışan dahi olsalar, yeterlilik sınavında başarısız olup sertifika alamayan ilaç mümessillerinin 1 Ocak 2019 itibariyle sözleşmeleri feshedilebilecek.

Satış verileri incelenerek sürekli “performans” baskısı altında çalıştırılan ve bu bahaneyle tazminatsız işten çıkarılan çok sayıda ilaç mümessili olduğu biliniyor. Kimlik kartı zorunluluğu yeni bir işten çıkarma sebebi olarak ilaç mümessillerinin üzerindeki baskıyı arttırıyor.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tuborg işçileri dayatılan pazar mesaisini kabul etmiyor

Salgın başladığı günden bu zamana her türlü riskle karşı karşıya kalarak çalışan Tuborg emekçileri, şimdi …

0 0 vote
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x